Rady dla początkujących na siłowni

, , Tagi , , , ,

Trudno jest być początkującym, najtrudniejszy jest zaś pierwszy krok. Później z dnia na dzień idzie coraz lepiej. Tak jest ze wszystkim, również z siłownią. Każdy kiedyś był początkujący, dlatego zamiast przejmować się opinią innych, warto się odważyć.

Jaka siłownia dla początkujących?

Najgorsze co może się przytrafić początkującym to niezrozumienie, a nawet wyśmiewanie. Wielu ludzi wstydzi się iść na siłownię lub do klubu fitness, sądząc, że tam nie pasują. Mają być może nadwagę, albo po prostu są nieśmiali. Dobrze jest pamiętać, że siłownia to miejsce publiczne i każdy, kto opłacił karnet, ma prawo tam przebywać. Przed wybraniem się do jakiegoś miejsca warto zaczerpnąć opinii na jego temat. Czasami szczególnie mniejsze siłownie są opanowane przez kluby wzajemnej adoracji, którzy niechętnie spoglądają na obcych. O wiele lepiej jest w tej sytuacji wybrać większą siłownię lub klub fitness, gdzie ludzie nie znają się za bardzo. Większa anonimowość z pewnością dodaje pewności siebie. Dobrze jest zasięgnąć opinii również o trenerach. Dobrze do klubu fitness lub na siłownię wybrać się z kimś znajomym.

Jak wykonywać ćwiczenia?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że nie startujemy w wyścigach. Nie trzeba za wszelką cenę dorównywać tym osobom, które ćwiczą już od jakiegoś czasu. Nie ma pośpiechu, istotny jest oddech. Zasadą jest, że powietrze wydychamy w momencie wysiłku. Dzięki temu wykonywanie ćwiczeń jest bardziej rytmiczne i łatwiejsze. Wolniejsze i dokładniejsze wykonywanie ćwiczeń ma swoje ważne uzasadnienie. W ten sposób ciało uczy się poprawnego wykonywania danego ćwiczenia. Niepoprawne wykonywanie ćwiczeń kończy się kontuzją. Również nastawienie na bardzo szybkie efekty nie jest wcale niczym dobrym. Wielu ludzi, szczególnie młodych mężczyzn jest pełnych zapału. Na samym początku treningu nie kończy się to najlepiej. Najczęściej przetrenowaniem, nadwyrężeniem, a nawet kontuzją. Bardzo ważna jest cierpliwość. Z czasem będą widoczne postępy, ale nie od razu.

Dobry plan

Zanim w ogóle wejdziemy do siłowni lub klubu fitness, warto zadać sobie pytanie czego właściwie oczekujemy. Jedni chcą spalić tkankę tłuszczową, inni budować mięśnie. Nie ma możliwości robienia tych dwóch rzeczy na raz. Jeśli mamy gotowy plan, łatwiej jest wdrożyć odpowiednie ćwiczenia. Ale i to nie wszystko. Istotna jest również już ułożona prawidłowa dieta, zgromadzona wiedza, technika i plan. Praktycznie nie ma możliwości aby laik sam umiał ułożyć swój całkowity plan treningowy. Powinien skorzystać z pomocy specjalistów. Nie zawsze to co mówią koledzy jest zgodne ze stanem faktycznym. Każdy z nas jest indywidualny i nawet jeśli dana rzecz była dla nich dobra, niekoniecznie posłuży komuś innemu. Najlepszą metodą jest metoda prób i błędów. Jest właściwie pewne, że w czasie treningu plan będzie modyfikowany, zmieniany i dostosowywany do potrzeb. Niemniej jednak jego ustalenie na początku jest w dalszym ciągu bardzo ważne, ponieważ wyznacza kierunek.

Regeneracja

Pęd do pięknej sylwetki wymusza w dużej mierze przetrenowanie, a co za tym idzie zniszczenie mięśni. Nie ma żadnego treningu bez odpowiedniego odpoczynku. Co więcej warto wiedzieć, że mięśnie wcale nie rosną w czasie treningu, ale własnie w fazie odpoczynku. Standardowym czasem, jaki należy dać mięśniom po treningu jest czas czterdziestu ośmiu godzin. Oznacza to, że w tym czasie nie należy wykonywać żadnych ciężkich prac fizycznych. Ideałem jest, by poświęcić te godziny na regularny sen, zdrowe posiłki, oraz relaks. Jeśli nie ma na to szans, warto stosować metody, które pozwolą na regenerację mięśni, na przykład masaż, hydroterapię, saunę, floating. Doskonale na mięśnie wpływa woda, dlatego warto pływać. Ważną częścią regeneracji jest odpowiednie nawodnienie mięśni oraz uzupełnienie poziomu elektrolitów. W tym czasie lepiej nie należy spożywać alkoholu ani bawić się na całonocnej imprezie. Zmniejsza to efekty treningu i dodatkowo obciąża organizm.

Nauka i monitorowanie postępów

Nauki nigdy dość, w dalszym ciągu trenując należy zgłębiać wiedzę na temat treningu. Najlepszym czasem na zgłębianie wiedzy jest czas tuż przed rozpoczęciem i pierwsze tygodnie treningów. To moment zapoznawczy, a ponadto jest jeszcze duża szansa na skorygowanie błędnych przekonań i wielu błędów, które na pewno będą się pojawiały. Im wcześniej tym lepiej dla nas. Należy wiedzę czerpać ze profesjonalnych źródeł, a także od osób, które swoim wyglądem pokazują, że znają się na rzeczy. Drugą ważną rzeczą już w czasie ćwiczeń jest zapisywanie swoich postępów. Chociaż na piękne ciało musimy pracować długo, to warto zauważać i cieszyć się z mniejszych postępów. One wszystkie składają się na wielki sukces. Po jakimś czasie będziemy mogli prześledzić podróż i zobaczyć, jak wiele udało nam się dokonać. To powinna być motywacja w chwilach zwątpienia. To także sposób na ujrzenie pewnego schematu i przeanalizowanie błędów, oraz ich skorygowanie. Dzięki temu z pewnością dowiemy się również sporo o sobie.

Poprzedni

Postępowanie z chemikaliami w domu

Chcesz być zdrowy? Hartuj się!

Następny

Dodaj komentarz