Rekonstrukcja piersi po zabiegach mastektomii

Tagi , , , ,

Piersi dla kobiety stanowią powód do dumy i są jednym z najbardziej rozpoznawalnych atrybutów kobiecości. Choć wiele kobiet ma kompleksy związane z ich rozmiarem, kształtem czy sprężystością, zazwyczaj są z nich dumne. Spore problemy dla poczucia własnej wartości i samopoczucia mają zabiegi onkologiczne, które polegają na usunięciu części, lub całej piersi. Wyleczenie z jednej choroby może wówczas stać się przyczyną innej, tym razem związanej z poczuciem dysfunkcji i brakiem samoakceptacji. Kobietom po zabiegach onkologicznych z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.

Kiedy jest pora na rekonstrukcję piersi?

Z uwagi na zagrożenia przerzutów zrakowaciałych ognisk w pobliżu chorego miejsca, powszechnie stosuję się metodę wycinania nowotworu wraz z bezpiecznym marginesem zdrowej tkanki. W związku z tym zabiegi onkologiczne mogą prowadzić do znacznego zmniejszenia jednej piersi, a czasem całkowitego usunięcia. W związku z tym kobiety naturalnie podejmują walkę o swój wygląd, kierując się do chirurgów plastycznych. Choć nie każda kobieta ma potrzebę rekonstrukcji piersi, na zabieg zdecydują się zwłaszcza panie, które po operacji onkologicznej odczuwają dysfunkcje społeczne i spadek samooceny. Zabiegi rekonstrukcji można przeprowadzić po zakończonym leczeniu onkologicznym. Za takie uznaje się ostatnie zabiegi chemio, lub radioterapii. Jeśli nie zarejestrowano żadnych nowych zmian nowotworowych, można przystąpić do rekonstrukcji. Warto jednak pamiętać, że wszelkie zabiegi przeprowadzane są w ścisłym kontakcie z lekarzem onkologiem.

Sposoby na rekonstrukcję piersi

Pacjentki, które zostaną zakwalifikowane do zabiegu rekonstrukcji piersi, muszą odbyć dokładne badania i szczegółowe konsultacje z lekarzem. To na podstawie wywiadu i badania będzie można wybrać jedną z metod, które zostaną zastosowane w onkoplastyce. Warto też zaznaczyć, że zabieg rekonstrukcji nie kończy się na jednej wizycie w klinice i często przygotowuje się do niego organizm przez kilka miesięcy. Wszystko po to, żeby zminimalizować szanse wystąpienia odrzutu i na stałe poprawić komfort życia kobiet. Możliwości przeprowadzenia zabiegu jest kilka. Wypełnienie mogą stanowić naturalne tkanki mięśniowe, pobierane z grzbietu albo brzucha. W przypadku mocno zniszczonej terapią skóry i mięśni, przeprowadzana jest rekonstrukcja z użyciem protez lub implantów silikonowych. Często stawia się na łączenie obu tych metod, jednak każdy przypadek traktowany jest indywidualnie. Z uwagi na skomplikowany proces i długotrwałą rehabilitację po zabiegu, warto postawić na klinikę, która gromadzi specjalistów z dużym doświadczeniem. Do takich należy Horizon Medical Center z Warszawy.

Zapraszamy na konsultację merytoryczną:

Horizon Medical Center

Domaniewska 39A, Warszawa

(Horizon Plaza)

Poprzedni

Skąd się bierze obrzęk kończyn dolnych

Bakalie i orzechy – na zdrowie!

Następny