Trening interwałowy dla początkujących

, Tagi , ,

Trening interwałowy to coraz bardziej popularny rodzaj treningu. Polega on na seriach ćwiczeń o dużej intensywności przeplatanych aktywnością o dużo mniejszej intensywności. Jego głównym założeniem jest ciągła praca, nawet podczas odpoczynku przy jednoczesnym braku zatrzymania się. Trening ten jest bardzo efektywny, jak również krótki, dzięki czemu może być stosowany nawet wśród osób, które nie dysponują dużą ilością czasu. Pomimo tego, że jest bardzo wymagający, może być stosowany również przez początkujących.

Przykłady treningów interwałowych

W przypadku biegania trening interwałowy ogranicza się głównie do biegu przeplatanego marszem. Przykładowo jedna pełna seria to 20 sekund biegu i 10 sekund marszu – serię taką powtarzamy osiem razy (dokładnie taki trening to tabata). Istnieje wiele różnych kombinacji, zarówno części bardziej jak i mniej intensywnej, a także ilości powtórzeń. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteśmy zaawansowani oraz jak wygląda nasza wytrzymałość oraz możliwości wydolnościowe organizmu.

Trening interwałowy dla początkujących

W przypadku osób początkujących, które do tej pory nie wykonywały zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych, ważne jest, aby pierwsze kroki stawiać z rozwagą. Interwały są bardzo wymagającym i ciężkim treningiem, dlatego w pierwszych dniach, a nawet tygodniach, nie powinniśmy przesadzać. Okresy odpoczynku powinny być dłuższe niż okresy intensywnych ćwiczeń. Przykładowym treningiem może być pięć powtórzeń marszobiegu – minuta szybszego biegania zakończona dwoma minutami marszu. Dzięki takiemu rozłożeniu treningu nie przemęczymy za bardzo organizmu, tylko powoli oraz sensownie przygotujemy go do dalszej ciężkiej pracy.

Rady dla początkujących

Każdy, a zwłaszcza początkujący, powinien zwrócić uwagę na parę zasad, których nieprzestrzeganie może skończyć się nieprzyjemnie. W związku z wysoką intensywnością treningu interwałowego nie wolno z nim przesadzać. Zwłaszcza osoby dopiero rozpoczynające przygodę z jakimkolwiek sportem nie mogą przemęczać swojego organizmu zbyt dużą ilością serii, bądź zbyt intensywnymi ćwiczeniami. Po pierwsze może zniechęcić to do dalszych ćwiczeń, a po drugie istnieje ewentualność zaszkodzenia swojemu organizmowi. Bardzo mordercze treningi przeznaczone są dla osób, które mają już pewne doświadczenie oraz przygotowanie.Osoby początkujące powinny również wybierać miejsca bardziej przystępne, pozbawione wielu wystających korzeni, kamieni oraz innych tego typu przeszkód. Podczas kilku pierwszych treningów z pewnością organizm będzie bardzo wyczerpany, co przełoży się na ogólną koncentrację. Bardzo łatwo wówczas o niezauważenie wystającego przedmiotu i przewrócenie się.

W jaki sposób ułożyć trening interwałowy?

Tak naprawdę nie ma złotych środków w przypadku układania takiego treningu. Ważne jest, aby dostosować go do swoich możliwości. Jeśli czujemy się na siłach, to możemy po odbyciu kilku lżejszych, zastosować bardziej wymagający. Nie ma jednak ograniczenia co do ilości powtórzeń czy długości pojedynczych serii.

Poprzedni

Płaski brzuch w miesiąc

Wspomagacze odchudzania

Następny

Dodaj komentarz