Witaminy dla seniorów, czyli 5 porad dotyczących diety osób starszych

Tagi

Niezależnie od wieku, odpowiedni jadłospis jest ważną częścią zdrowego stylu życia. Dostarcza energii, niezbędnych składników odżywczych i pomaga utrzymać prawidłową wagę. Zmniejsza również ryzyko rozwoju wielu chorób. Jesteś osobą dojrzałą? Dowiedz się, co jest obecnie najważniejsze w twojej diecie.

Wybieraj odżywcze pokarmy

W miarę upływu lat, zapotrzebowanie na energię spada. Jest to  związane między innymi z obniżeniem podstawowej przemiany materii i poziomu aktywności fizycznej. Mimo że potrzebujesz mniej kalorii, ilość składników odżywczych w twoich posiłkach musi pozostać taka sama, a czasem – być większa. Dlatego głównymi źródłami energii powinny być dla ciebie pokarmy bogate w składniki odżywcze, czyli warzywa i owoce, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona, produkty z pełnego ziarna, niskotłuszczowy nabiał, ryby czy chude mięso. Ogranicz natomiast produkty o wysokiej kaloryczności, które są pozbawione wartości odżywczej, np. słodycze.

Jedz produkty z błonnikiem

Błonnik ma duże znaczenie dla zdrowia układu pokarmowego. Aby zapobiec zaparciom i innym problemom, dołącz produkty bogate w ten składnik do każdego posiłku. Nie zapominaj, że błonnik rozpuszczalny jest szczególnie ważny dla utrzymania odpowiedniego poziomu cholesterolu. Dobrymi źródłami błonnika są owoce i warzywa, rośliny strączkowe, owies i otręby owsiane, produkty z pełnego ziarna oraz orzechy i nasiona.

Uzupełniaj dietę

Pomimo odpowiedniej diety, zapewnienie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych nie zawsze jest możliwe. Dlatego osobom starszym, zaleca się stosowanie leków i suplementów zawierających niektóre minerały i witaminy. Dla seniorów są to najczęściej witaminy z grupy B, witamina D czy wapń. Pamiętaj, że leki, zioła i suplementy wchodzą w interakcje, które zmieniają ich działanie. Przed rozpoczęciem ich stosowania, skonsultuj się ze specjalistą.

Dbaj o wodę

Z wiekiem zmniejsza się też zawartość wody w organizmie i odczuwanie pragnienia. Upewnij się, że regularnie pijesz. Dostarczaj swojemu organizmowi 1,5-2 litry niegazowanych płynów dziennie, np. w postaci wody, słabej herbaty, herbatki owocowej, kawy zbożowej czy soku.

Kiedy do specjalisty?

Zwróć się do lekarza lub dietetyka, jeśli masz nadwagę albo otyłość. Specjalista pomoże ci schudnąć i raz na zawsze zmienić sposób żywienia na zdrowy. Skontaktuj się z lekarzem również w przypadku utraty apetytu lub niezamierzonego spadku wagi. Regularnie dbaj także o higienę jamy ustnej i zębów oraz protezy. O wszelkich niepokojących objawach, informuj swojego dentystę.

Więcej na: http://vitabuerlecithin.pl/poradnik/witaminy-dla-seniorow-aktywna-jesien-zycia/

Poprzedni

Idealny wygląd – mit czy rzeczywistość?

Jak czerpać korzyści ze śmiechu?

Następny

Dodaj komentarz