Zasady diety lightbox

, , Tagi , ,

Myli się ten, kto twierdzi, że dobra dieta musi się składać z głodowych porcji monotonnych i niedoprawionych potraw.

Dobra, zdrowa dieta powinna prowadzić do wykształcania prawidłowych nawyków żywieniowych, zaspokajać zapotrzebowanie energetyczne organizmu oraz zawierać wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Taka właśnie jest dieta lightbox.

 Czym jest lightbox

Dieta lightbox należy do usług tak zwanego cateringu dietetycznego. Na czym to polega? Określasz swoje oczekiwania, wybierasz odpowiedni pakiet i każdego ranka otrzymujesz od kuriera paczuszkę z czterema (bez kolacji – pakiet biurowy) lub pięcioma (pakiet All Day) zdrowymi posiłkami, które zostały opracowane przez specjalistów dietetyków tak, aby równomiernie, w ciągu całego dnia, zaspokajać twoje zapotrzebowanie energetyczne, dostarczać, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania, mikro- i makroelementów, a dodatkowo kusić różnorodnością i smakiem potraw. Dieta lightbox może być ukierunkowana zarówno na zrzucenie nadmiarowych kilogramów, jak i utrzymanie obecnej wagi. Niezależnie od wybranej opcji, potrawy serwowane w ramach diety lightbox zachowują swój prozdrowotny charakter. Zestawy lightbox dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę płeć, wagę, wzrost, poziom aktywności fizycznej oraz upodobania smakowe. W zależności od wyliczonego przez dietetyka, optymalnego zapotrzebowania energetycznego, do wyboru mamy zestawy lightbox o zawartości 1000, 1200, 1500, 2000 lub 2500 kcal.

 Dieta lightbox jest dostępna w trzech wersjach:

1. Optimum, wzorowana na diecie śródziemnomorskiej, polecanej przez Instytut Żywności i Żywienia, spełniająca wymagania diety DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), wspomagającej leczenie i profilaktykę nadciśnienia.

2. Vege, zbilansowana dieta laktoowowegetariańska; dieta ta powinna być suplementowana witaminą D.

3. No Fish, kompozycja dań, w której ryby i owoce morza zastąpione zostają mięsem drobiowym oraz bogatymi w białko produktami roślinnymi.

 Podstawowe założenia diety lightbox

Stosując się do diety lightbox, jesteśmy zwolnieni z konieczności samodzielnego przygotowywania posiłków, liczenia kalorii, etc. W dalszym ciągu należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach, towarzyszących diecie:

1. Kolejne posiłki zjadamy w odstępie około 3 godzin.

2. Jemy bez pośpiechu.

3. Pijemy między posiłkami, a nie w ich trakcie.

4. Dziennie wypijamy około 2 l płynów (niesłodzonych i niegazowanych).

5. Rezygnujemy ze słodyczy, mocnej kawy i herbaty oraz alkoholu.

6. Nie podjadamy między posiłkami.

7. Ograniczamy użycie soli – jeśli chcemy doprawić potrawy wchodzące w skład zestawu lightbox, stosujemy zioła.

8. Ostatni posiłek zjadamy nie później niż 3 godziny przed snem.

Wskazania i przeciwwskazania

Dieta lightbox może być stosowana przez osoby w każdym wieku, nawet dzieci. Spełnia także normy żywieniowe dla kobiet w ciąży. Osoby wymagające stosowania diet medycznych mogą skorzystać z zestawów lightbox skomponowanych specjalnie dla: cukrzyków, bezglutenowców, a także dla chorych na dnę moczanową, chorobę wieńcową oraz chorobę refluksową żołądkowo przełykową.  Lightbox może być również stosowana w profilaktyce chorób dietozależnych: miażdżycy, nadciśnienia, dyslipidemii, cukrzycy typu 2, osteoporozy, zespołu bezdechu nocnego, kamicy żółciowej, choroby refluksowej oraz chorób nowotworowych. Ze względu na wysoką zawartość błonnika, diety lightbox nie poleca się osobom cierpiącym na choroby jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

 Jak długo można stosować dietę lightbox

Długotrwałe stosowanie diety lightbox nie wiąże się z żadnym ryzykiem zdrowotnym, wręcz przeciwnie – pozwala wyrobić prawidłowe nawyki żywieniowe. W przypadku stosowania diety o obniżonej kaloryczności (odchudzającej), po osiągnięciu pożądanej wagi możemy przestawić się na zestaw o wyższej zawartości energetycznej, pozwalający utrzymać wagę bez efektu jo-jo.

Poprzedni

Zasady diety koktajlowej

Dieta płaskiego brzucha

Następny

Dodaj komentarz