Zasady diety trzynastodniowej

, , Tagi , , ,

Dieta trzynastodniowa, która znana jest także pod nazwą diety szwedzkiej bądź kopenhaskiej, to kuracja, która od lat wzbudza bardzo wiele kontrowersji. Dieta ta dla jednych jest idealnym programem odchudzającym, ale spora grupa osób sądzi, iż tego rodzaju kuracja może przyczynić się do wyniszczenia organizmu. Jaka naprawdę jest dieta kopenhaska i czy warto zdecydować się na jej stosowanie?

Dla kogo dieta kopenhaska?

Dieta kopenhaska jest adresowana przede wszystkim do osób zdrowych, które nie cierpią na przewlekłe schorzenia. Kuracja ta z całą pewnością nie sprawdzi się w przypadku cukrzyków czy osób cierpiących na choroby układu pokarmowego. Przeciwwskazaniem do stosowania diety trzynastodniowej są także schorzenia układu sercowo-naczyniowego, w tym między innymi nadciśnienie tętnicze. Dietę odradza się także osobom aktywnym fizycznie, gdyż kuracja ta może nie dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości substancji odżywczych. Warto podkreślić, że dieta trzynastodniowa jest kuracją dość rygorystyczną, więc na pewno nie spodoba się ona każdemu. Jej stosowanie można polecić osobom obowiązkowym oraz wytrwałym, których nie zniechęci codzienne spożywanie podobnych posiłków.

Ile można schudnąć?

Chociaż dieta kopenhaska jest kuracją dość rygorystyczną i monotonną, to jednak dzięki niej można zrzucić nawet do dwudziestu kilogramów. Wszystko to dlatego, że ten specyficzny plan żywieniowy ma na celu nie tylko walkę ze zbędną tkanką tłuszczową, ale pomaga także poprawić przemianę materii, regulując w ten sposób procesy metabolizmu. W zależności od wagi na diecie trzynastodniowej można stracić od siedmiu do wspomnianych wyżej dwudziestu kilogramów. Biorąc pod uwagę dość krótki czas stosowania diety (zaledwie dwa tygodnie), taki wynik może okazać się naprawdę imponujący.

Stosowanie diety trzynastodniowej

Kuracja kopenhaska trwa trzynaście dni. Jeśli chcemy uzyskać satysfakcjonujące efekty nie powinniśmy skracać bądź wydłużać diety (może to wpłynąć negatywnie zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne). Podczas stosowania diety trzynastodniowej z menu należy wyeliminować wszelkiego rodzaju używki (głównie alkohol), a także słodycze. Nie zaleca się nawet sięgania po gumę do żucia, gdyż znajdują się w niej szkodliwe substancje słodzące. Jeśli chociaż raz sięgniemy po jakikolwiek zakazany produkt, wówczas dietę należy uznać na przerwaną.

Plan diety kopenhaskiej

Dieta kopenhaska charakteryzuje się dość dokładnie ułożonym jadłospisem, którego trzeba przestrzegać. Każdy dzień rozpoczyna się od wypicia szklanki czarnej kawy na czczo (dzięki temu dostarczamy organizmowi niezbędnej energii). Drugie śniadanie można zjeść o godzinie dwunastej, obiad o czternastej, a około godziny osiemnastej można spożyć kolację. Na diecie kopenhaskiej dozwolone jest spożywanie jajek, chudego mięsa oraz niektórych warzyw (głównie pomidorów, szpinaku, brokułów, sałaty oraz marchewki). Alternatywą dla szpinaku może być kapusta pekińska. Ponadto można sięgać po jogurty naturalne, chude ryby oraz owoce.

O czym pamiętać stosując dietę trzynastodniową?

Decydując się na odchudzanie przy pomocy trzynastodniowej kuracji należy pamiętać o codziennym wypijaniu przynajmniej dwóch litrów wody. Zaleca się także, by dzienne spożycie kawy nie było większe niż to, które jest podawane w jadłospisie (można za to sięgać po zieloną herbatę). W czasie stosowania diety nie wolno stosować innych przypraw niż kwasek cytrynowy. Nie należy też zastępować oliwy z oliwek jakimkolwiek innym olejem.

Poprzedni

Dlaczego ćwiczę, ale nie chudnę?

Ile jeść jajek dziennie?

Następny

Dodaj komentarz