Zgaga to nie tylko dyskomfort!

Tagi

Bez wątpienia zgaga zaliczana jest do najczęściej występujących dolegliwości, co spowodowane jest przez fakt, że wywołać może ją wiele czynników.

Nie jest to przypadłość, która pojawiałaby się na przykład tylko w danej grupie wiekowej czy też jedynie u osób otyłych, jak czasem się uważa. Mozę dotykać osób w każdym wieku, w różnych okolicznościach i nie zawsze można się jej ustrzec, przewidując, kiedy może się pojawić. Właśnie to, tak samo jak jej męczące objawy, sprawia, że jest tak dokuczliwa.

Jakie są objawy zgagi?

O zgadze na pewno każdy słyszał, nawet osoby, które miały to szczęście, że nigdy nie doświadczyły tej dolegliwości (ale nie oznacza to, że nie może się to zmienić), praktycznie każdy więc pewnie wie, jakie są objawy zgagi. Jest to przede wszystkim bardzo charakterystyczne pieczenie w przełyku, a także w okolicach mostkach. O ile jednak palenia w przełyku nie da się pomylić z niczym innym i jest to objaw typowy dla zgagi, to silne pieczenie za mostkiem czasem bywa brane za objaw kłopotów z sercem. Zgaga może dawać mocno nasilone objawy, także inne, mniej typowe, które nie zawsze są z nią kojarzone. Jest to między innymi kwaśny posmak w ustach, związany z cofaniem się kwaśnej treści pokarmowej do przełyku, a także kwaśne odbijanie. Widać więc, że są to objawy bardzo nieprzyjemne, które znacząco obniżają komfort życia. Czasem praktycznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a przy tym niektóre z nich mogą być bardzo krępujące. Do objawów tych można jeszcze czasami zaliczyć chrypkę, kaszel, ból i drapanie w gardle, co jest spowodowane podrażnieniem nabłonka przełyku przez kwaśną treść pokarmową. Objawy te zwykle pojawiają się, kiedy zgaga jest szczególnie nasilona bądź przedłuża się. Koniecznie więc z dolegliwościami tymi trzeba walczyć, także by nie doprowadzić do powikłań.

Zgagi nie wolno bagatelizować!

Wiele osób doświadczających zgagi uważa, że skoro dolegliwość ta pojawiła się sama, to i sama minie. Oczywiście tak jest (nawet jeśli utrzymuje się kilka dni), ale zanim objawy ustąpią, kwaśna treść pokarmowa może wyrządzić sporo szkód. Przede wszystkim jest to wspomniane podrażnienie przełyku, a warto wiedzieć, że jeśli do sytuacji takiej dochodzi bardzo często, na przykład w czasie nieleczonej czy źle leczonej choroby refluksowej, w przełyku mogą pojawić się niekorzystne zmiany, prowadzące nawet do powstania nowotworu! Nie jest to jednak jedyna możliwa konsekwencja bagatelizowanej zgagi. Kwasy znajdujące się w cofającej się do przełyku treści pokarmowej mogą sięgać jamy ustnej, stąd charakterystyczny i bardzo nieprzyjemny kwaśny posmak w ustach przyczyna tego jest jasna, nie wszyscy jednak wiedzą, że kwasy te mogą z czasem prowadzić do demineralizacji szkliwa zębów czyli ich osłabienia.

Argumenty te powinny przekonać do leczenia zgagi wszystkich, którzy do tej pory biernie przyjmowali tę dolegliwość i czekali, aż sama minie. Zgadze przede wszystkim warto zapobiegać (a większość działań związanych z jej profilaktyką jest ogólnie korzysta dla organizmu, jak spożywanie regularnych posiłków, ograniczenie stresu czy odstawienie używek), a także mieć pod ręką leki, które pomogą uporać się z nią tak szybko, jak to tylko możliwe kiedy już się pojawi.

Więcej o zgadze i leczeniu jej objawów: http://www.controloccontrol.pl/

Poprzedni

Produkty zawierające aspartam

Czy lepiej kupić sprzęt narciarski czy wypożyczyć ?

Następny