Jak gotować brokuły

Tagi , , ,

Piękny zielony i apetyczny brokuł zaliczany jest do warzyw kapustnych i jest bardzo bliskim krewniakiem rodzimego kalafiora. O ile ten drugi zadomowił się w polskiej kuchni już dawno temu, o tyle brokuł trafił znacznie później, traktowany. Jako bardziej szlachetna odmiana i podawany przy szczególnych okazjach na uroczysty obiad lub kolację. Na szczęście szczególne traktowanie tego wartościowego warzywa już mija. Coraz częściej pojawia się ona na stole w ramach codziennego obiadu.

Wartości odżywcze brokułów

Brokuł posiada wiele wartości odżywczych. Do najważniejszych zalicza się aktywne składniki przeciwnowotworowe – sulforafan, beta-karoten, izotiocyjany, indol-karbinol i chlorofil. Brokuły są dobrem źródłem witamin A (beta-karoten), B1, B2, B6, C, K, PP. Minerałów takich jak: potas, wapń, żelazo, fosfor, mangan, magnez, siarka, zawierają też kwas pantotenowy i kwas foliowy. Wartość energetyczna to zaledwie 34 kcal/100g, w tym 38 mg kwasów omega – 3 i 6, 2,6 g błonnika, 2,8 g białka i zero kwasów wielonasyconych.

Jak gotować brokuły?

Gotowanie brokuła nie jest trudne, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. Aby warzywo nie rozgotowało się, a jednocześnie było dość miękkie, aby zachowało swój piękny zielony kolor i kształt. Trzeba z nim odpowiednio postępować. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie z liści. Mycie i ewentualne zanurzenie na kilkanaście minut w wodzie z solą, która wypłoszy owady. Aby warzywo szybciej się ugotowało można odciąć korzeń, a potem ugotować go oddzielnie. Kolejnym krokiem jest zagotowanie wody z niewielką ilością cukru i solą, w proporcji 1 łyżeczka na litr wody. Można też dodać do wrzątku 3-4 łyżeczki mleka, albo soku z cytryny, które pozwolą utrzymać zielony kolor. Kwiat brokuła wkładamy do wrzątku i gotujemy około 4-7 minut. Nie jest wskazane przegotowanie warzywa zwłaszcza, jeśli ma on być składnikiem sałatki. Brokuł można również ugotować na parze, dzięki czemu zachowuje się jego wartości odżywcze oraz zdecydowanie lepszy pełen smak. Czas gotowania pod przykryciem, nawet na tradycyjnym cedzaku lub wkładce do klusek to około 3-5 minut.

Jak podawać brokuły?

Biorąc pod uwagę zdrową dietę oraz ograniczanie kaloryczności potraw smaczny zielony brokuł powinien być podawany saute. Czyli w postaci naturalnej bez żadnych dodatków, jednak różne okazje oraz częste spożywanie przez osoby. Które go po prostu lubią nasuwa potrzebę komponowania różnych potraw brokułowych. Tu ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia. Warzywo idealnie komponuje się w sałatkach, świetnie smakuje z sosami, zapiekane oraz ze zrumienioną bułką. Idealnym dodatkiem są prażone na patelni płatki migdałów. Brokuły można panierować i smażyć w cieście, albo przyrządzać z nich nadzienie do naleśników. Nadają się także na zapiekanki oraz wspaniałą zupę krem.

Poprzedni

Kalorie w napojach alkoholowych

Wskazówki, jak przebiec maraton poniżej 4 godzin

Następny

Dodaj komentarz