Jak bezpiecznie uprawiać boks?

, Tagi , , , , ,

Kiedyś boks był tylko dla zawodowców. Od pewnego czasu cieszy się uznaniem wśród wielu grup społecznych – nawet pracowników korporacji czy artystów, aktorów. Okazuje się idealnym sposobem na poradzenie sobie ze stresem i utrzymanie sprawności ciała. O ile ten sport stracił wiele ze swojej brutalności, nadal można nabawić się kontuzji. Jednak odpowiednie przygotowanie pozwoli uniknąć wypadków.

Jak podejść do boksu?

Choć wyposażenie jest niezwykle ważne, jeszcze ważniejsze jest podejście do boksu. Może się kojarzyć z agresją. Jednak tak naprawdę bardziej liczy się tam samodoskonalenie i zdrowa rywalizacja. Boks jest jedną z najstarszych sztuk walki. Był praktykowany już w starożytnym Rzymie czy Grecji. Długa historia tej dyscypliny pozwoliła jej dotrzeć do formy, w której znajduje się teraz.

Boks powinien być ćwiczony pod okiem profesjonalnych trenerów. Dzięki nim wykonywane ćwiczenia i dobrani sparingpartnerzy będą odpowiedni do naszych możliwości. O ile wizja niczym z „Fight Clubu” jest kusząca, jest także równie niebezpieczna.

Trening bokserski rozwija praktycznie wszystkie partie mięśni, poprawia koordynację ruchową i kondycję. Wiele osób zaczynających naukę często wspomina, że po treningach dowiadują się o zupełnie nowych mięśniach w swoim ciele. Jest to także bardzo dobry sposób na zrzucenie wagi. Solidny trening może pozwolić nam spalić nawet do 800 kalorii!

Co jest potrzebne, by trenować boks?

Odpowiednie nastawienie to jedno. Odpowiednie akcesoria to drugie. Aby ćwiczyć boks w bezpieczny sposób, należy wyposażyć się w kilka kluczowych przyrządów.

Pierwsze, co przychodzi na myśl, to na pewno rękawice bokserskie. Szczególnie rzucają się w oczy na filmach z Rockym. I rzeczywiście jest to podstawowy sprzęt na treningu bokserskim. Dzięki nim ani nadgarstki, ani sparingpartner nie odczuwają ciosów aż tak dotkliwie. Do rękawic należy jeszcze dokupić bandaże, które skutecznie ustabilizują pozycję dłoni. Dzięki temu znacznie ogranicza się ryzyko urazu.

Ostrożności nigdy za wiele. Rękawice w znacznym stopniu chronią twarz przed poważniejszymi urazami. Jednak zęby są na tyle delikatne, że wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Od tego są ochraniacze na zęby. W przeszłości były stosowane jednowarstwowe ochraniacze. Aktualnie używa się żelowych, które można idealnie dopasować do kształtu zębów. Akcesorium służy do amortyzacji ciosów, które mogłyby doprowadzić do uszczerbku na uzębieniu. Jest niezbędne podczas treningu bokserskiego!

Jednak nie od razu trenuje się z partnerem. Na początek wymagana jest nauka techniki ciosów i odpowiedniej pracy nóg. Z trenerem przeważnie się „tarczuje” – uderza się w tarcze ubierane na dłonie przez trenera – jednak można to robić także samodzielnie. Do tego przydają się worki bokserskie. One wytrzymają każdy niepoprawny cios, dzięki czemu mamy możliwość wytrenowania dobrej techniki.

Oprócz tego mogą przydać się inne akcesoria, takie jak buty czy kask. Jednak powyżej wypisane przedmioty to minimum, aby zacząć przygodę z boksem.

Poprzedni

Jak dbać o formę w zaciszu własnego mieszkania?

Naleśniki – jak sprawić, by były idealne?

Następny