Produkty zawierające aspartam

Tagi , ,

Czy aspartam jest szkodliwy?

Aspartam to substancja, należąca do grupy estrów peptydowych, stosowana jako środek słodzący. Został on odkryty zupełnie przypadkowo przez Jamesa Schlattera, który w latach 60-tych XX wieku prowadził badania nad lekiem zapobiegającym powstawaniu wrzodów. Aspartam wśród naukowców cieszy się niepochlebną nazwą „rakotwórczej słodyczy”. Liczne badania wykazują, że zbyt częste i długotrwałe przyjmowanie aspartamu może dprowadzić do powstawania komórek nowotworowych.

W jakich produktach występuje aspartam?

Wystarczy sprawdzić, czy na etykiecie danego produktu znajduje się związek E951, by zobaczyć czy dany produkt zawiera aspartam. Aspartam jest masowo stosowany w napojach niskokalorycznych.

Często też można znaleźć go w gumach do żucia na przykład w gumie Orbit czy w drażetkach odświeżających oddech. Dodawany jest on również do pakowanych wędlin i ryb. Często też stanowi skład tabletek musujących. Przede wszystkim jednak dodawany jest również do „słodzików” czyli tabletek bądź płynów, zastępujących cukier. Słodziki takie zawierają znacznie mniej kalorii, niż cukier. Są one również około 180 razy bardziej słodkie. Ponadto słodki smak utrzymuje się zdecydowanie dłużej. Aspartam stosowany jest często przez osoby chore na cukrzyce, gdyż nie prowadzi on do produkcji insuliny.

Skład a szkodliwość aspartamu

Aspartam składa się z dwóch aminokwasów. Jest to fenyloalanina i kwas asparaginowy. W organizmie człowieka rozkłada się on właśnie na te aminokwasy, dlatego też przez dłuższy czas, uważano, iż substancja ta nie ma negatywnego wpływu na organizm człowieka. Uważano tylko, iż osoby chore na fenyloketynurię, nie powinny spożywać aspartamu. Związane jest to z faktem , iż dla takich osób fenyloanina – aminokwas powstający w wyniku rozkładu aspartamu, jest substancją toksyczną i odkłada się w organizmie.

Podczas hydrolizy w organizmie człowieka powstaje też metanol. Jednak jego ilość jest śladowa, w porównaniu z ilością metanolu wyprodukowaną pod czas spożycia np. soku pomidorowego czy czerwonego wina.

Badania wykazały jednak, iż aspartam jest neurotoksyną, co związane jest z kumulacją metanolu w organizmie człowieka. W dużych ilościach metanol może przyczynić się do zaburzenia przekazywania impulsów w komórkach nerwowych. Uszkadza on również strukturę DNA i syntezę białka.

Gdy rozpoczęto badania nad tą substancją pod koniec lat 90 XX wieku, okazało się, iż wykryto zależność między spożywaniem aspartamu a występowaniem nowotworów mózgu i układu limfatycznego. Z braku wystarczających dowodów, zależności te jednak uznano za nieistniejące.

W związku z tym, iż wyniki badań nie są do końca jednoznaczne, samemu trzeba się zastanowić czy spożywanie aspartamu nie będzie miało wpływu na nasz organizm.
Robiąc zakupy zwracaj uwagę na etykiety produktów. Wystrzegaj się tych, które mają w sobie tzw. „witaminki z grupy E” ( czyli konserwanty, polepszacze smaku, emulgatory, słodziki, przeciwutleniacze i barwniki).

Aspartam znajdziemy w takich produktach jak:

  • miętowe pastylki do ssania;
  • guma do żucia;
  • napoje kawowe;
  • napoje owocowe;
  • środki przeczyszczające;
  • napoje bezalkoholowe;
  • słodziki stołowe;
  • lekarstwa, zwłaszcza tabletki musujące;
  • jogurty
  • słodycze
Poprzedni

Właściwości zdrowotne imbiru

Rtęć w rybach

Następny

Dodaj komentarz