Choroby najczęściej atakujące latem

Tagi

Każda pora roku charakteryzuje się nieco czym innym. Również o różnych porach roku narażeni jesteśmy na inne choroby. Lato jest okresem kojarzącym się z luzem, wakacjami. Niestety i wówczas możemy złapać kilka chorób, w tym niektóre bardzo poważne.

Borelioza

Jest to choroba od kleszczowa. Kleszcze są aktywne od marca do października, ale to głównie w okresie od maja do września spędzamy najwięcej czasu na łonie natury. W okresie tym łatwo jest złapać kleszcza. Trudno powiedzieć, czy ugryzienie spowoduje trwały uszczerbek na zdrowiu. Choroba ta jest bardzo podstępna. Wskazówką do leczenia jest rumień pojawiający się w miejscu ukąszenia. Jednak w wielu przypadkach nie pojawia się on. Wynikiem tego objawy mogą odezwać się nawet dopiero po dwudziestu latach od zakażenia i nie zawsze są łączone z faktem ugryzienia przez kleszcza (wielu z nas nie jest nawet świadomych, że zostało kiedykolwiek ugryzionych, lub fakt ten zamazał się w ich pamięci). Warto za każdym razem gdy wyruszamy na łono przyrody ochraniać się. Nie jest to na szczęście trudne. Wystarczą olejki eteryczne, takie jak na przykład olejek z geranium popularnej rośliny doniczkowej.

Przeziębienia i angina

Gorączka, dreszcze, ból gardła, te objawy kojarzą się najczęściej z okresem jesiennym i zimowym. Okazuje się jednak, że na choroby zakaźne jesteśmy narażeni również w środku lata. Przyczyną może być chłodne lato, kiedy temperatury wieczorem spadają do kilku stopni powyżej zera. Natomiast słońce za dnia o tej porze roku praży dlatego w ciągu dnia jest gorąco przy bezchmurnej pogodzie. Taka różnica temperatur powoduje, że przeziębienia pojawiają się często. Zmieniający się klimat niestety ostatnimi czasy sprzyja chorowaniu latem. Angina to nic innego jak zapalenie gardła. Co ciekawe nie zdarza się często zimą, kiedy jest zimno, a właśnie latem. Przyczyną jest spożywanie zimnych lodów i napojów prosto z lodówki w celu ochłodzenia się. Sprzyja to rozwojowi paciorkowców w gardle i pojawieniu się choroby.

Zapalenie ucha

Kto przeżył zapalenie ucha ten wie, że nie jest to nic przyjemnego. Najtrudniejszy do zniesienia jest ból. Co więcej ucho jest bardzo delikatnym narządem i łatwo je uszkodzić. Latem do ucha częściej dostaje się wilgoć (woda z basenu, morska woda), powoduje że bakterie mają idealne środowisko do rozwoju. Zapalenie ucha może być związane z zapaleniem gardła, być jego konsekwencją. Warto o tym wiedzieć gdy dziecko przechodzi na przykład letnią anginę. Nieodpowiednio leczone zapalenie ucha może spowodować częściową lub całkowitą utratę słuchu. Dlatego ważne jest aby jak najszybciej podjąć leczenie.

Choroby intymne

Latem panie częściej noszą sukienki, kostium kąpielowy, korzystamy z basenów, publicznych toalet. Nawet spontaniczna kąpiel w niezbyt czystym jeziorze może spowodować rozwój infekcji intymnej. Raz złapane zakażenie będzie niestety powracało. Dlatego warto unikać bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi źródłami zakażenia, na przykład nie siadać na deskach klozetowych, ławkach w miejscach publicznych w samej bieliźnie, lub kostiumie. Nie jest korzystne również chodzenie w mokrej bieliźnie lub kostiumie, na przykład zakładane wprost na mokry kostium spodenek. Powoduje to rozwój bakterii i grzybów. Również może być przyczyną zapalenia pęcherza moczowego, a nawet problemami z nerkami. Niezależnie od temperatury na zewnątrz po wyjściu z wody warto zawsze wziąć prysznic, zmienić ubranie na czyste i suche.

Udar cieplny

Udar związany jest z wysoką aktywnością słońca. Wielu z nas lekceważy jego działanie. Możemy godzinami wylegiwać się na kocu lub ręczniku na plaży. Ale wystarczy nieco przysnąć, aby doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Oprócz poważnych i bolesnych oparzeń mogą pojawić się zawroty głowy, wymioty, bóle głowy. Gdy wystąpią takie objawy należy natychmiast zejść ze słońca, usiąść w cieniu i stopniowo schładzać ciało, na przykład za pomocą kompresów zamoczonych w chłodnej wodzie. Lekceważenie objawów może doprowadzić nawet do zgonu osoby poszkodowanej. Na słońce bardziej niż dorośli wrażliwe są dzieci. Pomimo że dorosłym chodzenie bez nakrycia głowy nie czyni szkody, to u dzieci występuje silna reakcja. Niekiedy konieczne jest wezwanie pogotowia. Ani dzieci ani dorośli w gorące dni nie powinny zbyt długo przebywać na słońcu, a jeśli już, to zawsze w nakryciu głowy.

Astma

Osoby chorujące na astmę nie mają latem łatwego życia, szczególnie te, które mieszkają w miastach. W gorącym letnim powietrzu unoszą się pył, drobny piasek, pyłki roślin, spaliny samochodowe, zarodniki grzybów, dym z grilla i inne. Dostając się do układu oddechowego ludzi chorujących na astmę powodują ataki kaszlu i duszności. Osoby które ciepią na astmę oraz alergie powinny wybierać miejsca wypoczynku blisko wody. Nad morzem lub chociażby jeziorem powietrze jest mniej zanieczyszczone. Dobrze jest również spędzać urlop w otoczeniu drzew, które również oczyszczają powietrze. Osoby, które muszą pozostawać w mieście powinny zastosować w domu lub mieszkaniu filtry powietrza a przy bardzo zaostrzonych objawach zaleca się stosowanie maski ochronnej na twarz.

Poprzedni

Dieta a kolacja: jeść czy nie?

Spodnie męskie sportowe, dresy.

Następny

Dodaj komentarz