Dieta tygodniowa

, Tagi , ,

Stosowanie diety tygodniowej pozwala na uzyskanie szybkiej utraty wagi. Nie jest to jednak dieta łatwa ani przyjemna – jest ona bardzo rygorystyczna. Stosować ją mogą jedynie osoby zdrowe, jednak należy pamiętać, że nie może ona trwać dłużej niż przez 7 dni i nie może być ona powtarzana częściej niż 3-4 razy w roku.

Na czym polega skuteczność diety tygodniowej?

Dieta tygodniowa daje bardzo szybkie efekty z powodu znacznego ograniczenia ilości spożywanych kalorii. Ich dzienna dawka wynosi bowiem od 800 do 1300 kcal. Każdego dnia je się tylko 3 posiłki – śniadanie, obiad i kolację. Spadek wagi jest więc natychmiastowy. Ponadto do organizmu dostarcza się mnóstwa witamin i minerałów, gdyż dieta ta jest bardzo bogata w warzywa i owoce. Dieta tygodniowa wspomaga także oczyszczanie organizmu z toksyn. Detoksykacja zmusza nas do wypijania codziennie przynajmniej 2 litrów niegazowanej wody mineralnej – brak nawodnienia organizmu spowoduje zmęczenie, ospałość i obniżenie nastroju, a także nasili migrenowe bóle głowy.

Minusy diety tygodniowej

Głównym zarzutem wobec diety tygodniowej jest jej… cena. Zakup odpowiedniej ilości warzyw i owoców na cały tydzień może być wydatkiem rzędu nawet 200-250 złotych (zwłaszcza w okresie zimowym). Niektóre posiłki są także bardzo czasochłonne w przygotowaniu. Dietę tygodniową najlepiej więc przeprowadzać w czasie wolnym od pracy lub nauki. Ponadto dieta ta jest dość monotonna, co może nieco zniechęcać do jej stosowania.

Efekt jo-jo

Szybka utrata kilogramów często wiąże się z wystąpieniem efektu jo-jo. Aby nadwaga nie powróciła, należy po zakończeniu diety w jednym dniu tygodnia spożywać posiłki zgodnie z jadłospisem na dowolny dzień diety tygodniowej.

Jadłospis na poszczególne dni

Każdy dzień diety tygodniowej opiera się na innym jadłospisie, którego należy bezwzględnie przestrzegać. Pierwszy dzień diety jest dniem koktajli warzywnych. Wszystkie posiłki składają się jedynie z koktajlu z marchwi, selera, szpinaku i odrobiny oleju słonecznikowego (można doprawić koktajl sokiem z cytryny). Picie koktajlu oczyszcza organizm, dlatego pierwszego dnia diety należy pić dużo wody mineralnej i herbat ziołowych. Drugi dzień diety opiera się na jedzeniu gotowanego ryżu, który jest bogaty w białko i witaminy z grupy B, a ubogi w tłuszcze. Trzeciego dnia należy spożywać koktajle mleczno-owocowe. W tym dniu do organizmu dostarcza się duże ilości wapnia, który wraz z witaminą C bierze udział w syntezie włókien kolagenowych, co poprawia nawilżenie i jędrność skóry. W czwartym dniu diety przygotowuje się posiłki na bazie brokułów. Są one źródłem witamin A, E, K, C i B1 oraz potasu, fosforu, wapnia, żelaza i chromu. Ponadto wykazują one właściwości antynowotworowe. Dzień następny jest dniem ziemniaczanym. Należy jednak pamiętać, że ziemniaki można spożywać jedynie gotowane lub pieczone – smażone są zakazane. Szóstego dnia spożywa się owoce cytrusowe, które są szczególnie bogate w witaminę C i błonnik. Jedzenie cytrusów obniża także poziom cholesterolu, co zapobiega miażdżycy. Ostatni dzień diety tygodniowej nazywa się dniem morskich specjałów. Można w nim jeść chude ryby, krewetki, kalmary, ośmiornice i inne owoce morza, a także algi. Dzień ten dostarcza do organizmu dużą dawkę jodu oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.

 Aktywność fizyczna

Dieta tygodniowa jest bardzo restrykcyjna, dlatego ciężko może być nam uprawiać jakiekolwiek sporty. Z tego powodu zaleca się, by chodzić na spacery, które nie obciążają zbyt mocno organizmu oraz pomagają w detoksykacji.

Poprzedni

Dieta sokowa

Dieta zgodna z grupą krwi

Następny

Dodaj komentarz