Dolegliwości podczas treningu i jak sobie z nimi radzić

, , , Tagi

Trenowanie to przyjemność, lecz podczas ćwiczeń, szczególnie początkującym, zdarzają się nieprzyjemne dolegliwości. Bywa, że zniechęca to do wysiłku. Niepotrzebnie, bo proste metody pozwolą je zniwelować.

Kolka

Tak zwana kolka to dolegliwość, która występuje najczęściej podczas intensywnych ćwiczeń, na przykład biegu. Potrafi być bardzo bolesna, zmusza do zatrzymania się. Powodem kolki są słabe mięśnie i skurcz mięśni gładkich, co doprowadza do kłucia narządów wewnętrznych takich jak śledziona. Aby uniknąć kolki warto zadbać o to, by przed ćwiczeniami nie najadać się zanadto. Wskazane jest spożycie lekkiego posiłku na około dwie godziny przed treningiem. Nie bez znaczenia jest także dieta. Jeśli jemy ciężkie posiłki, pijemy również dużo słodkich napojów gazowanych, jak również energetycznych, to kolka jest bardziej prawdopodobna. Okazuje się, że na kolkę pomaga samo regularne uprawianie sportu. Wówczas wzmocnieniu ulegają mięśnie, a także lepszy staje się przepływ krwi. Przez to nie nęka już bolesne kłucie. Wskazane jest na przykład zwiększone trenowanie mięśni brzucha. Jeśli mimo wszystko podczas treningu poczujemy kolkę, to nie warto go przerywać. Wystarczy wziąć wdech, pochylić się i wypuścić powietrze. To rozluźnia mięśnie i już po kilku sekundach ból powinien zniknąć.

Skurcze

Nawet boleśniejszym i większym problemem podczas treningu jest skurcz mięśni poprzecznie prążkowanych. W niektórych przypadkach nagły ból na przykład w nodze, może spowodować poważną kontuzję lub zwiększyć ryzyko utonięcia u osób, które akurat znajdują się w wodzie. Skurcze powstają bardzo często podczas wysiłku fizycznego, ponieważ związane są zbyt mocnym i szybkim kurczeniem się mięśni szkieletowych. To problem osób początkujących, które popełniają wiele błędów. Na przykład nie przykładają odpowiedniej wagi do rozgrzewki, podczas gdy powinna być porządna i dokładna. Często trenują również ponad swoje siły. Podczas wysiłku nie dbają o odpowiednie nawodnienie i poziom soli mineralnych. Nawet doświadczone osoby często trenują na przykład w czasie upału, gdy intensywnie się pocą. Aby skurcze mniej występowały należy zmniejszyć intensywność treningu i dostosować go do siebie, pić dużo wody i naturalnych izomerów, nie trenować w zbyt wysokich temperaturach. Przydaje się dobra dieta, bogata w potas. Znajdziemy go w wielu owocach, na przykład w morelach, figach, daktylach, w soi, fasoli, chrzanie, botwinie i wielu innych owocach oraz warzywach. Nie zapominajmy również o odpowiedniej podaży magnezu. Warto wiedzieć co zrobić gdy nagle skurcz chwyci podczas pływania. Należy jak najszybciej wyjść z wody, a jeśli to trudne to dać znak komuś, aby w tym pomógł. Jeśli jesteśmy sami daleko od brzegu to jedyną radą jest próba rozruszania bolącego mięśnia poprzez poruszanie nim.

Zgaga i gazy

Wzdęty brzuch, odbijanie się, pieczenie w przełyku to dolegliwości, które czasem dotykają sportowców, na przykład biegaczy. To połączenie kilku czynników – niezbyt poprawnej diety, a czasem nawet choroby zwanej refluksem żołądkowym. Przed biegiem nie wolno zanadto się najadać, ponieważ przepełniony żołądek produkuje dużo kwasu żołądkowego. Podczas treningu zarówno pożywienie zgromadzone w brzuchu jak i kwas intesywnie mieszają się i cofają do przełyku. Stąd pieczenie, przelewanie się, gazy wynikające z zaburzonego trawienia. Ponadto niektóre pokarmy mogą zaostrzać dolegliwości. Należą do nich używki takie jak kawa, alkohol, czekolada, szczególnie w formie słodkich przekąsek, ciasta i ciastka. Niekiedy przyczyną pieczenia i kłucia w brzuchu są batony energetyczne, które wielu sportowców chętnie zjada przed treningiem. Ale problematyczne są też produkty uważane za zdrowe, takie jak owoce, warzywa czy zboża. Zawierają błonnik i cukier, a to sprzyja produkcji gazów i odbijaniu się.

Ból głowy

Chociaż ćwiczenia powinny relaksować i wielu poleca je na ból głowy, to dla wielu właśnie wysiłek fizyczny kończy się intensywnym bólem. Dlatego w dużej mierze chcą go unikać. Ból taki należy do rodzaju bólów napięciowych, wynikających z nadmiernego spięcia mięśni szyi i karku. To z kolei blokuje dopływ krwi do głowy. Aby tego uniknąć warto przed treningiem przyłożyć się do rozgrzewki. Oznacza to, że dobrze jest poświęcić chociaż kilka minut również na rozciągnięcie i rozgrzanie mięśni karku i szyi, zamiast ograniczać się tylko do kończyn dolnych i ewentualnie górnych. Pomaga również lekkie oklepywanie rozluźnianie i rozciąganie mięśni karku. Warto zrobić to również po treningu, szczególnie, gdy czujemy iż zbliża się ból głowy. Bywa, że ból jest wynikiem nieprawidłowego oddychania i niedoboru powietrza. Należy podczas wysiłku oddychać równomiernie. Niekiedy ból może być wynikiem jakiegoś urazu, na przykład wstrząsu mózgu. Jeśli podczas ćwiczeń doszło do zderzenia, upadku czy innego wypadku, bólu głowy nie wolno tego lekceważyć. Należy udać się do szpitala, aby stwierdzić, czy nie doszło do uszkodzenia mózgu.

Poprzedni

Fitoreksja – czym jest oraz objawy

Figura po trzydziestce

Następny

Dodaj komentarz