Ile kalorii ma jabłko?

Tagi , ,

Jabłko to jeden z najbardziej popularnych owoców w naszym kraju. Dzieje się tak głównie dlatego, że jabłonie w polskiej tradycji zakorzenione są bardzo głęboko a Polacy jabłkami zajadają się właściwie od wieków. Szczególnie zimą, lubimy po nie sięgać, gdyż doskonale dają się przechowywać, jako owoce świeże, czego niestety nie można powiedzieć o truskawkach, czy na przykład wiśniach.

 Czy jabłko jest kaloryczne?

Na to pytanie odpowiedzi szuka każdy, kto zaczyna dbać o zbilansowaną dietę i dostarczanie optymalnej liczby kalorii. Jabłka mają bowiem niezastąpione walory smakowe. Połączenie smaków kwaśnego ze słodkim w dodatku w soczystej otoczce sprawia, że lubimy po nie sięgać. Czy powinniśmy z nich rezygnować? Ile kalorii ma jabłko? W stu gramach świeżego owocu znajdziemy zaledwie 50 kcal. To dokładnie tyle samo, co znajdziemy w jednej płaskiej łyżeczce cukru. Jak więc możemy twierdzić, że jabłko jest kaloryczne?

Jabłka a przyprawy

Jabłko połączymy z cynamonem. Ta niby niepozorna przyprawa sprawia, że jabłko staje się o wiele bardziej kaloryczne, niż w przypadku gdy jest świeże. W stu gramach znajdziemy bowiem aż 314 kcal. Kaloryczność jabłka wzrasta również po jego upieczeniu. Z 50 kcal robi się ich nagle 99. Ususzone w stu gramach ma natomiast 255 kalorii. Mniej kaloryczne od świeżego jest jedynie jabłko ugotowane, w którym znajdziemy zaledwie 45 kcal.

Niskokaloryczne, czyli dietetyczne

Jabłka ze względu na to, że nie są kaloryczne, są produktem który stanowić może składnik każdej niemalże diety. A dzięki temu, że są sycące, mogą być przekąską również dla osób na diecie odchudzającej. Są one poza tym niezwykle zdrowe, gdyż dostarczają naszemu organizmowi wielu ważnych dla niego witamin i składników odżywczych. Nieprzetworzony owoc jest bogatym źródłem witamin z grupy B, C i PP, a także błonnika, pektyny i kwasów organicznych. Poza tym w jabłkach znajdziemy także sole mineralne oraz takie pierwiastki, jak: magnez, potas, krzem, żelazo, czy wapń.

Samo zdrowie

Po jabłka sięgać może i powinien właściwie każdy. Niski wskaźnik glikemiczny sprawia, że również diabetycy znajdują w nim swojego sprzymierzeńca. Nie podnosi cukru, syci żołądek. Co jeszcze daje nam jabłko? Jest ważnym składnikiem diety osób, które mają problem z zaparciami. Pozytywnie wpływa też na pracę nerek, mięśni oraz serca. Dzięki zawartości magnezu i potasu wzmacnia natomiast nasz układ nerwowy, a dzięki pektynie- funkcjonowanie wątroby. Zbawienny wpływ na nasz organizm ma nie tylko surowy owoc, ale także gotowany. Oprócz tego, że jest jeszcze mniej kaloryczny, doskonale sprawdza się także w leczeniu schorzeń żołądka, w tym niestrawności czy biegunki. Warto pamiętać, że nie tylko miąższ jest zdrowy, ale także skórka, pod którą kumulują się witaminy. Skórka jabłka ma bowiem także właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.

No i uroda

Mówiąc o jabłkach, warto wspomnieć także o jego cudownych właściwościach zapobiegających starzeniu się skóry. A wszystko za sprawą zdolności likwidacji wolnych rodników, które za proces starzenia się skóry odpowiadają w znacznym zakresie. Poza tym jabłko jest owocem soczystym, dzięki czemu jedząc je dbamy o poziom nawodnienia organizmu a tym samym nawilżenia naszej skóry. Jabłka i kalorie nie idą ze sobą w parze. No chyba, że chodzi o kalorie pochodzące z innych produktów. W świeżym, czy gotowanym jabłku znajdziemy ich niewiele, oraz to wszystko, czego nasz organizm potrzebuje. I taki duet jest zdecydowanie bardziej przyjazny.

Poprzedni

Ćwiczenia w ciąży

Zespół niespokojnych nóg

Następny

Dodaj komentarz