Jakie ćwiczenia przed porodem

12 kwietnia 2014 Tagi , , , , ,

Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Jest to również okres w trakcie którego każda kobieta powinna szczególnie o siebie dbać i stosownie przygotować się do momentu rozwiązania ciąży, jakim jest poród. Ćwiczenia przed porodem mogą okazać się bardzo pomocne, gdyż pozwalają rodzącym nie tylko przetrwać bóle porodowe ale również bezpiecznie wydać na świat potomka. Zapoznaj się z ćwiczeniami, jakie zalecają ciężarnym najwybitniejsi specjaliści i pomóż sobie i swojemu dziecku bezpiecznie przetrwać okres ciąży.

Co dają ćwiczenia w czasie ciąży?

Istnieją dwie formy ćwiczeń, czyli takie, które wzmacniają ciało i przygotowują je do mającego nadejść rozwiązania, jak również ćwiczenia oddechowe, które okazują się bardzo pomocne przy samym porodzie.

[AdSense-A]

Pamiętajmy, że wybierając ćwiczenia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, na jaki okres ciąży są one zalecane. Inne ćwiczenia można wykonywać na samym początku ciąży, a inne tuż przed porodem. Dobrze jest je skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę lub instruktorem ze szkoły rodzenia.

Ćwiczenia oddechowe szczególnie zalecane są w początkowym okresie ciąży. Polegają one na wykorzystywaniu przepony, co oznacza, że podczas wdechu powinien unosić się brzuch, a nie klatka piersiowa. Dzięki nim poród jest o wiele łatwiejszy a my czujemy się bardziej zrelaksowane i spokojniejsze.

Jakie ćwiczenia wybrać?

Kobiety ciężarne wbrew pozorom mają dosyć szeroki wybór jeśli chodzi o trening mający pomóc im prawidłowo przejść przez okres ciąży i ułatwić moment porodu. W większych miastach jest to gimnastyka, joga, pływanie, aqua aerobik, a nawet taniec brzucha. Bardzo ważne jest, żeby wybrać taką ich formę, która będzie sprawiała nam przyjemność i  co najważniejsze nie będzie zbyt forsować naszego organizmu.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]UWAGA! Przed rozpoczęciem treningu zawsze należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie wystarczy zgoda jednorazowa, wyrażona na pierwszej wizycie. Powinna ona być potwierdzana przy każdej kolejnej wizycie. Ciąża się rozwija i może się zdarzyć, że w pewnym momencie aktywność fizyczna nie będzie wskazana.[/colored_box]

Przykładowe ćwiczenia przed porodem

Oddychanie brzuchem – połóż się wygodnie na plecach i połóż głowę na poduszce. Ręce swobodnie ułóż na brzuchu, a nogi ugnij w kolanach. Zrelaksuj się, zamknij oczy i całą swoją uwagę na technice oddychania. Wdychaj powietrze powoli przez nos, a następnie wydychaj je ustami. Powolne i głębokie wdechy i wydechy powtórz mniej więcej 6 razy. Dla lepszej aury możesz puścić w tle ulubioną muzykę relaksacyjną.

Oddychanie klatką piersiową – połóż się na plecach a ręce złóż na klatce piersiowej. Wdychaj powietrze głęboko przez nos, do momentu, kiedy poczujesz jak klatka piersiowa rozciąga się. Na moment powstrzymaj powietrze, a następnie wypuść je głośno przez usta. Ta technika pomaga podczas fazy wydalania, w przerwach między skurczami.

Poprzedni

Ćwiczenia na szpagat

Co to są katechiny?

Następny

Dodaj komentarz