Stepper czy rower stacjonarny? A może bieżnia?

Tagi , , , ,

W chwili obecnej dostępnych jest cała gama urządzeń gimnastycznych, które z powodzeniem możemy zakupić sobie do domu i tam też oddawać się regularnym treningom. Właśnie z powodu sporej ilości takiego sprzętu nasz wybór może okazać się trudny i w konsekwencji nietrafiony. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni sprzęt i przedstawiamy funkcje steppera, rowerka stacjonarnego i bieżni!

Stepper czy rower stacjonarny?

Stepper to stosunkowo nowe urządzenie. Łączy on w sobie funkcje rowerka, bieżni i steppera, żeby pozwolić ćwiczącemu na osiągnięcie zadowalających efektów wynikających z regularnego treningu i maksymalnego zadowolenia. Wyróżniamy dwa rodzaje tego urządzenia.

Pierwszy z nich składa się z samej podstawy do ćwiczeń, natomiast drugi posiada również przednią kolumnę z wbudowanym komputerkiem, który pozwala nam monitorować czas ćwiczeń , tempo oraz ilość spalonych kalorii. Wbrew pozorom, to który z nich wybierzemy nie ma większego znaczenia. Oba modele w stu procentach spełniają swoje zadania i pomagają nam modelować sylwetkę.

Dla kogo stepper?

Stepper cieszy się największą popularnością wśród Pań. Regularne treningi pozwalają modelować dolne partie ciała człowieka, a przede wszystkim rzeźbić łydki, uda i pośladki. Poza tym, że urządzenie to pomaga nam wyszczuplić i ujędrnić ciało, to jeszcze doskonale wpływa na nasz układ krążenia i samopoczucie, gdyż pozwala pozytywnie spożytkować nagromadzoną, czasami negatywną energię.

Rowerek stacjonarny

Rowerek stacjonarny to urządzenie, które od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Możliwość zakupienia sprzętu do domu to spora wygoda i dodatkowa motywacja do ćwiczeń. Rowerek ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala modelować dolne partie naszego ciała, takie jak łydki, uda oraz pośladki. „Jazda” na tym urządzeniu doskonale wpływa na nasz układ krążenia i pozwala spalić zbędne kalorie. Co więcej ćwiczenia poprawiają naszą kondycję oraz wydolność serca i płuc.

Dla kogo rowerek stacjonarny?

Niewątpliwą zaletą tego urządzenia jest fakt, że może on być stosowany przez wszystkich. Osoby młode, starsze i w sędziwym wieku, a nawet takie po przebytych ciężkich chorobach, jak na przykład zawał serca.

Bieżnia

To urządzenie ma tyle samo zagorzałych zwolenników, co przeciwników. Niemniej jednak ma również całe mnóstwo zalet. Jest to urządzenie, które pozwala nam na pokonywanie w biegu bardzo długich dystansów, mimo tego, że wciąż znajdujemy się w tym samym miejscu. Podczas ćwiczeń największej pracy zostają poddane dolne partie ciała, takie jak łydki, uda i pośladki.

Nieco mniej prac wykonują również mięśnie brzucha. Zaletą tego urządzenia jest fakt, że w przeciwieństwie do biegania na łonie natury bieżnia posiada specjalne systemy amortyzujące, które pozwalają chronić nasze stawy. Wbudowany w urządzenie komputerek pozwala monitorować pracę serca, nasze tętno, długość pokonanego dystansu oraz ilość spalonych kalorii. Jedynym jej minusem jest fakt, że w porównaniu z wcześniej opisanymi urządzeniami bieżnia jest sporym wydatkiem, co jednak nie zmienia faktu, że tego typu inwestycja na pewno się opłaci.

Dla kogo bieżnia?

Na bieżni może ćwiczyć każdy kto tylko czuje się na siłach, gdyż nie ma żadnych barier wiekowych ograniczających korzystanie z tego typu sprzętu. Bieg na bieżni to najbardziej zbliżony ruch do naturalnej motoryki człowieka. Ćwiczenia na bieżni odpowiadają naturalnemu bieganiu i angażują do ciężkiej pracy cały organizm. Bieganie znacznie zwiększa rytm pracy serca i pobudza cały układ krwionośny. Jednak porównując bieganie z ćwiczeniami na stepperze czy rowerku stacjonarnym można jednoznacznie stwierdzić, że są to dwie zupełnie różne formy aktywności.

Podczas biegania nasz organizm zmuszony jest do intensywnego wysiłku, podczas którego dochodzi do gwałtownego spalania glikogenu. W praktyce oznacza to, że organizm spala przede wszystkim cukry (glikogen) traktując komórki tłuszczowe jako alternatywne źródło energii. Zupełnie inne procesy zachodzą podczas treningu na stepperze, orbitreku czy rowerku stacjonarnym, podczas których organizm może pracować na poziomie 60-65% tętna maksymalnego i pozyskiwać energię nie tylko z glikogenu, ale również z komórek tłuszczowych. Należy jednak pamiętać o kolejnym bardzo ważnym fakcie, iż jedynie długie treningi (powyżej 30 minut) mobilizują organizm do pozyskiwania energii z tłuszczów.

Poprzedni

Nordic walking czy bieganie?

Wspinaczka skałkowa – sport dla odważnych i wysportowanych!

Następny

Dodaj komentarz