Dieta w osteoporozie

, Tagi , , ,

Osteoporoza to bardzo ciężka i niebezpieczna choroba, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci, jednak najbardziej narażone na jej pojawienie się są kobiety po 50 roku życia, które mają już za sobą okres menopauzy. Choroba atakuje nasze kości, które stają się słabe, bardziej podatne na uszkodzenia i złamania oraz ubogie w masę kostną. Skłonność do osteoporozy może być uwarunkowana genetycznie. Tendencja do dziedziczenia utrzymuje się zwykle w linii żeńskiej, czyli przykładowo kiedy matka przekazuje chorobowe geny swoim córkom. Tak więc jeśli w rodzinie wystąpiły przypadki osteoporozy istnieje duże ryzyko (ok 50% szans) na ujawnienie się jej w kolejnych pokoleniach. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę, należy zacząć od wprowadzenia odpowiedniej diety i stylu życia. Zobacz, jak uchronić się przed osteoporozą i czy istnieją jakieś sposoby na wzmocnienie naszych kości!

[AdSense-A]

Jakie są przyczyny powstawania osteoporozy?

Osteoporoza może być chorobą uwarunkowaną genetycznie, jednak istnieje szereg czynników, które w znacznym stopniu stwarzają jej warunki do zadomowienia się w naszym organizmie. Najbardziej narażone są osoby o szczupłej budowie ciała, gdyż choroba zdecydowanie rzadziej dotyka osoby otyłe. Pojawieniu się schorzenia sprzyja również długotrwałe unieruchomienie. Niebagatelne znaczenie ma prowadzony przez nas tryb życia. Jeżeli stronimy od aktywności fizycznej, nadużywamy alkoholu oraz papierosów, czy stosujemy dietę ubogą w białko i wapń, to możemy znajdować się w grupie osób szczególnie narażonych na pojawienie się choroby.

Do pojawienia się osteoporozy przyczyniają się również choroby, takie jak cukrzyca, niedoczynność przysadki, czy nawracające zapalenie stawów.

Prawidłowa dieta w osteoporozie jest koniecznością!

Osteoporoza jest chorobą nieuleczalną, dlatego naprawdę warto praktykować dobre nawyki żywieniowe, które pomogą nam ustrzec się przed postępującą degradacją naszej tkanki kostnej.

W diecie zapobiegającej osteoporozie nie może zabraknąć wapnia i witaminy D. Wapń jest podstawowym budulcem kości, natomiast witamina D pozwala mu lepiej się wchłaniać. Największe ilości witaminy D zawierają ryby, takie jak węgorz, szprotka, sardynki, łosoś oraz makrela i tuńczyk. Dobrym produktem jest również szklanka mleka. Wapń mają warzywa również warzywa zielone, takie jak brokuły, jarmuż, natka, kalarepa oraz strączkowe, czyli soja i fasola.

Podstawą naszego menu powinny być produkty mleczne. Zaopatrzmy więc swoją lodówkę w jogurty, kefiry i mleko. Jeżeli jesteśmy uczuleni, na któryś ze składników mleka krowiego możemy z powodzeniem zastąpić je mlekiem kozim.

W swojej diecie powinniśmy również zadbać o odpowiednie ilości cynku, witamin K, C oraz A. Znajdziemy je w chudym drobiowym mięsie, zielonych liściastych warzywach oraz owocach cytrusowych.

Istnieje również grupa produktów, których szczególnie powinny wystrzegać się osoby z osteoporozą. Z menu muszą one wykreślić niektóre warzywa na przykład szpinak, buraki i szczaw. Związki te, wiążąc w przewodzie pokarmowym wapń oraz obniżają jego wchłanianie. Bezwzględnie należy również ograniczyć spożywanie soli, mocnej kawy, czarnej herbaty oraz coli.

Poprzedni

Jak wzmocnić organizm po chorobie?

Dlaczego warto jeść śliwki?

Następny

Dodaj komentarz