Leczenie zespołu jelita drażliwego

Tagi , ,

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego jest chorobą, którą trudno jednoznacznie scharakteryzować oraz podać jej przyczyny. Niejednokrotnie pojawiają się problemy z postawieniem trafnej diagnozy oraz ustaleniem skutecznej metody leczenia. Lekarze mogą jednak zalecić pewne zmiany w trybie życia, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów, a w efekcie przyczynić się do całkowitej likwidacji IBS.

Każda podjęta przez nas metoda leczenia IBS powinna być dokładnie skonsultowana z lekarzem. Jedynie organizm znajdujący się pod stałą kontrolą profesjonalisty jest w stanie powrócić do dawnej formy. Samodzielne stawianie diagnozy może prowadzić do błędnych ograniczeń żywieniowych i zmiany trybu życia, które nie tylko nie przyniosą oczekiwanych efektów, ale wręcz mogą prowadzić do nasilenia objawów, a w dalszej perspektywie również poważnych powikłań.

Leczenie zespołu jelita drażliwego

Leczenie zespołu jelita drażliwego powinno opierać się przede wszystkim na przestrzeganiu diety uwzględniającej pewne ograniczenia. W postaci zaparciowej należy w szczególności dostarczać organizmowi odpowiednią ilości błonnika przy jednoczesnym ograniczaniu spożywania cukrów prostych zawartych między innymi w czekoladzie, mące pszennej czy alkoholu. Warto spożywać produkty wysoko-błonnikowe, z wyjątkiem białego pieczywa i ryżu. W formie biegunkowej należy natomiast wyeliminować produkty wzmagające gwałtowne wypróżnianie. Należą do nich słodziki, kawa, owoce oraz miód. Przy każdym typie zespołu jelita drażliwego powinno się pić dziennie około 2 litrów wody.

Osobom chorym zalecane jest zwiększenie aktywności fizycznej. Szczególnie pomocne są grupowe ćwiczenia fizyczne rozładowujące stres i działające uspokajająco, takie jak fitness czy joga. Niejednokrotnie leczenie zespołu drażliwego wymaga zapewnienia pacjentowi wsparcia psychologicznego. Wynikający z choroby stres, przemęczenie i bóle mogą być przyczyną pojawiania się negatywnych emocji. Niepokój może być czynnikiem obniżającym odporność i tym samym wywiera negatywny wpływ na przebieg choroby. W ciężkich przypadkach zespołu jelita drażliwego można stosować leki antydepresyjne. Powinny one być jednak przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza i pod jego stałą kontrolą. W żadnym wypadku nie powinno się ich przyjmować w pierwszym etapie rozpoznania choroby. W całym okresie trwania choroby niezwykle ważne jest wsparcie bliskich i bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarza specjalisty.

Poprzedni

SILNA I KOBIECA

Masło orzechowe – wszystko, co powinniście wiedzieć o tym przysmaku

Następny

Dodaj komentarz