Leczenie zespołu jelita drażliwego

Leczenie zespołu jelita drażliwego

1697
PODZIEL SIĘ

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego jest chorobą, którą trudno jednoznacznie scharakteryzować oraz podać jej przyczyny. Niejednokrotnie pojawiają się problemy z postawieniem trafnej diagnozy oraz ustaleniem skutecznej metody leczenia. Lekarze mogą jednak zalecić pewne zmiany w trybie życia, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów, a w efekcie przyczynić się do całkowitej likwidacji IBS.

Każda podjęta przez nas metoda leczenia IBS powinna być dokładnie skonsultowana z lekarzem. Jedynie organizm znajdujący się pod stałą kontrolą profesjonalisty jest w stanie powrócić do dawnej formy. Samodzielne stawianie diagnozy może prowadzić do błędnych ograniczeń żywieniowych i zmiany trybu życia, które nie tylko nie przyniosą oczekiwanych efektów, ale wręcz mogą prowadzić do nasilenia objawów, a w dalszej perspektywie również poważnych powikłań.

Leczenie zespołu jelita drażliwego

Leczenie zespołu jelita drażliwego powinno opierać się przede wszystkim na przestrzeganiu diety uwzględniającej pewne ograniczenia. W postaci zaparciowej należy w szczególności dostarczać organizmowi odpowiednią ilości błonnika przy jednoczesnym ograniczaniu spożywania cukrów prostych zawartych między innymi w czekoladzie, mące pszennej czy alkoholu. Warto spożywać produkty wysoko-błonnikowe, z wyjątkiem białego pieczywa i ryżu. W formie biegunkowej należy natomiast wyeliminować produkty wzmagające gwałtowne wypróżnianie. Należą do nich słodziki, kawa, owoce oraz miód. Przy każdym typie zespołu jelita drażliwego powinno się pić dziennie około 2 litrów wody.

Osobom chorym zalecane jest zwiększenie aktywności fizycznej. Szczególnie pomocne są grupowe ćwiczenia fizyczne rozładowujące stres i działające uspokajająco, takie jak fitness czy joga. Niejednokrotnie leczenie zespołu drażliwego wymaga zapewnienia pacjentowi wsparcia psychologicznego. Wynikający z choroby stres, przemęczenie i bóle mogą być przyczyną pojawiania się negatywnych emocji. Niepokój może być czynnikiem obniżającym odporność i tym samym wywiera negatywny wpływ na przebieg choroby. W ciężkich przypadkach zespołu jelita drażliwego można stosować leki antydepresyjne. Powinny one być jednak przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza i pod jego stałą kontrolą. W żadnym wypadku nie powinno się ich przyjmować w pierwszym etapie rozpoznania choroby. W całym okresie trwania choroby niezwykle ważne jest wsparcie bliskich i bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarza specjalisty.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.