Najważniejsze suplementy dla sportowców

Tagi , , , , ,

Intensywne uprawianie sportu mające na celu podniesienie poziomu sprawności, modelowanie sylwetki, poprawę funkcji organizmu i ogólne zdrowie to tylko jeden z elementów rozbudowanego procesu treningowego, obejmującego również odpowiednie odżywianie i wspomaganie preparatami. Suplementy dla sportowców mają stanowić uzupełnienie pełnowartościowej diety o mikro i makroelementy, utracone podczas intensywnego treningu pomagając w szybkiej regeneracji. Do tych najbardziej podstawowych zaliczane są aminokwasy, stanowiące element budulcowy każdej komórki. Jest ich wiele rodzajów.

Najważniejsze suplementy dla sportowców

  • Tauryna – odgrywa istotną rolę w przemianach komórkowych, jako źródło azotu, a także hamuje proces rozpadu mięśni podczas wysiłku dzięki blokadzie produkcji serotoniny. Wytwarzana w małych ilościach przez organizm podczas treningów osiąga stan niedoboru wymagający uzupełnienia. Najkorzystniej jest przyjmować porcję 3 g na pół godziny przed treningiem.
  • Glutamina – aminokwas stanowiący podstawowy składnik tkanek i jednocześnie mięśniowy magazyn azotu. Ten ostatni bywa wykorzystywany w procesach przekształcania mięśni, dlatego glutamina zostaje wydobyta z masy mięśniowej doprowadzając do ich rozkładu. Aby zapobiec takiemu procesowi konieczne jest uzupełnianie glutaminy w formie suplementu. Pozytywne efekty przynosi spożywanie suplementu 4 razy dziennie po 2 g.
  • BCAA – skrót pochodzi od angielskiego zwrotu Branched Chain Amino Acids i oznacza aminokwasy rozgałęzione. Na grupę składa się leucyna, izoleucyna i walina, niewytwarzane w organizmie człowieka. Ich funkcje są bardzo różnorodne, ale w kontekście aktywności fizycznej są one doskonałym źródłem energii. Niestety ich wykorzystanie w tej formie prowadzi do rozkładu mięśni i zmniejszenia ich masy, co ma duże znaczenie zwłaszcza w kulturystyce. Suplement pozwala uzupełniać te niedobory. BCAA stosuje się 4 razy dziennie po 3-5 g.
  • Leucyna – aminokwas niezbędny w procesie syntezy białek i bezwzględnie konieczny w organizmie. Bez jego obecności nie powstanie żadne białko nawet, jeśli maksymalnie wzbogaci się w nie dietę. Najkorzystniej przyjmować ją zaraz po treningu.
  • Arginina – podstawowy budulec białek i najważniejszy dla sportowców suplement. Przyjmowanie argininy przyczynia się do zwiększonej produkcji tlenku azotu i do rozluźnienia mięśni gładkich, rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz lepszego transportu tlenu, aminokwasów i glukozy do mięśni, zapewniając szybszą regenerację po wysiłku. Stosowanie to trzy dawki dziennie z tym, ze jedna na 45 minut przed treningiem.

Decydując się na zażywanie suplementów trzeba pamiętać o dwóch sprawach. Pierwszą z nich jest systematyczność stosowania. Druga, to sięganie po specyfiki sprawdzone i produkowane przez renomowane firmy. Niskie ceny nie powinny kusić, ale uczulać na legalność produktu, który nieodpowiednio przygotowany może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Zadbaj także o swój mózg

Podczas intensywnych ćwiczeń brakuje nam często substancji które są odpowiedzialne za prawidłową pracę mózgu. Listę najskuteczniejszych suplementów na poprawę pracy mózgu znajdziesz tutaj.

Poprzedni

Jak poziom insuliny oddziałuje na nasze odchudzanie

Skutki uboczne diety Atkinsa

Następny

Dodaj komentarz