Sport w walce ze stresem

Tagi , , , , ,

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, w pewnym zakresie nawet wskazanym, bowiem wpływa na nas mobilizująco i wyzwala wolę działania. Nie każdy stres jest jednak dobry zwłaszcza, jeśli staje się czynnikiem stałym i oddziałującym w sposób bardzo intensywny. We współczesnym świecie problemem bywa kumulowanie się sytuacji stresowych. Kiedy rano pokłócimy się z bliskimi, ucieknie nam autobus, a później mamy przykrą rozmowę z szefem i jeszcze telefon ze szkoły dziecka wszystkie te kolejne zdarzenia prowadzą do sytuacji, w której zaczynamy reagować nieadekwatnie do okoliczności. W praktyce jest to nie tylko pierwszy krok do kolejnej awantury, ale przede wszystkim do uwolnienia hormonów wykazujących bardzo niekorzystne działanie na nasz organizm, a w dalszej konsekwencji wywołanie stanu niebezpiecznego dla zdrowia.

[AdSense-A]

Jak radzić sobie ze stresem?

Na radzenie sobie ze stresem wynaleziono wiele sposobów, począwszy od medytacji, przez uspokajające zioła, masaże, różne formy relaksu po środki farmakologiczne, jednak najlepszym i zapewne też najskuteczniejszym sposobem na stres jest sport. Podstawową zaletą sportu w walce ze stresem jest możliwość rywalizacji. Dotyczy to zwłaszcza sportów walki, które poza tym, że wymagają wzbudzenia w sobie agresji i wyładowania jej na przeciwniku stwarzają okazję do zwalczania własnych słabości. Koncentracja na tym zadaniu pozwala całkowicie odsunąć myśli o problemach, a zarazem zminimalizować stres. Każdy, kto miał okazję obserwować trening wie, ile emocji wyrzuca z siebie ćwiczący podczas wykonywania ruchów czy wydawania okrzyków. Innym ważnym elementem jest stałe wzmacnianie pewności siebie. Ćwiczenia to większa wytrzymałość, lepsza kondycja i doskonalszy wygląd, a więc również znacznie więcej siły do walki z problemami.

Stres pod kontrolą!

Przeciwieństwem sportów agresywnych są metody koncentracji w takich technikach jak Tai Chi czy joga. W tym przypadku wręcz przeciwnie zamiast wyrzucać z siebie emocje z dawką agresywnych zachowań usuwa się je poprzez kontrolę nad własnym ciałem i umysłem oraz wprowadzanie ich w stan harmonii. Szczególne znaczenie ma dokładne wykonywanie poszczególnych ruchów, Koncentracja na tym zadaniu prowadzi do maksymalnego wyłączenia negatywnych emocji. Dużą role odgrywa też właściwe oddychanie. Osoby, które mają wątpliwości, co do jego znaczenia powinny spróbować kilku bardzo głębokich wdechów aż do granicy zawrotów głowy.

Najlepsze sposoby walki ze stresem

Każda z dyscyplin sportowych, jeśli jest uprawiana z przyjemnością pozwala na odreagowanie codziennych problemów, jednak istnieje kilka działających w sposób szczególny. Doskonałym sposobem na stres jest pływanie. Wynika to z jednej strony z przyśpieszonej akcji serca, a z drugiej z masażu, jaki zapewnia woda. Pół godziny w takim środowisku działa jak wizyta u najlepszego masażysty. Doskonałe efekty zapewnia też wycieczka rowerowa na łonie natury. Kojące działanie zieleni i powiew wiatru na twarzy to idealne czynniki relaksujące. Równie pomocny bywa jogging i tenis.

Poprzedni

Dieta nadciśnieniowa

Efekty przerwy w cyklu kreatynowym

Następny

Dodaj komentarz