Czego należy unikać w leczeniu otyłości?

Tagi , , , , ,

Otyłość to nie tylko problem natury fizycznej, ale również psychicznej. Zbyt duża tusza bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Osoby otyłe mają problemy z nadciśnieniem tętniczym i zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Co więcej znacznie częściej zapadają oni na cukrzycę, a ostatnie badania wykazały również, że nadwaga ma też wpływ na powstawanie nowotworów. Zobacz, co zrobić, żeby utrzymać swoją wagę na odpowiednim poziomie i jakie błędy najczęściej popełniają osoby pragnące zrzucić nadbagaż kilogramów.

Najczęstsze błędy żywieniowe

 Błędy żywieniowe mają dwojaki charakter. Z jednej strony jemy zdecydowanie za dużo a wybierane produkty spożywcze są zdecydowanie zbyt kaloryczne. Z drugiej zaś strony narzucając sobie rygorystyczny tryb odżywiania sprawiamy, że w naszym organizmie pojawiają się niebezpieczne dla zdrowia niedobory składników odżywczych.

[AdSense-A]

Zacznijmy od niepohamowanego apetytu, gdyż właśnie on przyczynia się w większości przypadków do braku kontroli nad wagą i co za tym idzie – otyłości. Otyłe osoby na ogół nie potrafią sobie poradzić z olbrzymią chęcią nieustannego podjadania. Niestety produkty, dania i przekąski wybierane przez osoby z nadwagą mają zazwyczaj charakter produktów ciężkostrawnych i bogatych w kalorie. Fast foody, chipsy, ciastka, słodkie napoje gazowane, prażynki, frytki, czyli wszystkie produkty zawierające wysoką ilość tłuszczy zwierzęcych, cukru i soli powinny być zakazane, a jednak wciąż królują w menu łakomczuchów, którzy później narzekają na nadwagę.

Jeszcze innym przypadkiem są otyłe osoby, które pragną pozbyć się swojego problemu w bardzo krótkim czasie. Droga, jaką obierają często ma postać drakońskich, rygorystycznych diet zwanych dietą „cud”, która na ogół przynosi więcej szkody niż pożytku. W wyniku nagłego i drastycznego obniżenia dostarczanej dziennej dawki kalorii nasz organizm traci na zdrowiu. Zbyt gwałtowne i radykalne obcięcie dziennego zapotrzebowania kalorycznego powoduje, że twojemu organizmowi z każdym dniem zaczyna brakować coraz więcej substancji odżywczych – węglowodanów, białka, witamin i minerałów. Skutki tak drastycznej zmiany w sposobie odżywiania mogą okazać się grą nie wartą świeczki, gdyż nagle możesz poczuć się bardzo źle. Gdy w twoim organizmie dojdzie do poważnych niedoborów, możesz odczuć pogorszenie się nie tylko stanu fizycznego ale również psychicznego. Osłabienie, zawroty głowy, mdłości i senność są typowymi objawami świadczącymi o zaburzeniu równowagi w twoim ciele.

Jakich produktów należy unikać walcząc z nadwagą?

 Osoby otyłe powinny wystrzegać się przede wszystkim smażonych na oleju, ciężkostrawnych potraw. Zawarte w nich tłuszcze gromadzą się w naszym ciele, a organizm, który nie jest w stanie ich przetrawić magazynuje je, tworząc tkankę tłuszczową. Do grupy takich produktów należą wcześniej wspomniane szeroko pojęte fast foody, ale również wędzone wyroby mięsne, tłuste wędliny, tłuszcze w postaci śmietany, smalcu, czy masła oraz pieczywo razowe i chrupkie. To jednak nie koniec, niektóre warzywa również nie sprzyjają odchudzaniu. Jest to między innymi kapusta, czy groch oraz warzywa podawane w formie tak zwanych zasmażek.

Walcząc z otyłością całkowicie powinniśmy odstawić również alkohol. W szczególności piwo które nie sprzyja odchudzaniu, gdyż jest najbardziej kaloryczne. Ostateczną ewentualnością jest kieliszek wytrawnego wina, który ma właściwości wspomagające naszą przemianę materii.

Poprzedni

Skuteczne porady, jak opóźnić starzenie

Dieta Schrotha i jej efekty

Następny

Dodaj komentarz