Astma – jakie ćwiczenia uprawiać, a jakich unikać?

, Tagi , , , ,

Astma to choroba, która na pewno wpływa na komfort życia, ale nie musi wcale oznaczać rezygnacji z aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie – ćwiczenia mogą pozytywnie wpływać na chorych na astmę. Przedstawiamy ćwiczenia, które są najbardziej zalecane przy tej chorobie.

Astma a ćwiczenia – Pływanie

Pływanie to świetne ćwiczenie dla osób z astmą, ponieważ powietrze, którym oddychasz na poziomie wody, jest zwykle wilgotne, co zmniejsza utratę ciepła w układzie oddechowym. Może to zmniejszyć skurcz oskrzeli, który występuje, gdy drogi oddechowe zwężają się i ograniczają oddychanie, co może wywoływać astmę. Jednak pływanie o wysokiej intensywności może zwiększać ryzyko ataku astmy, a chlor może być czynnikiem drażniącym drogi oddechowe, który powoduje zwężenie dróg oddechowych. Właśnie dlatego pływacy wyczynowi wykazują zwiększone ryzyko astmy. Ogólnie rzecz biorąc, osobom z astmą zaleca się spokojne pływanie o niskiej intensywności. Oznacza to pływanie przez mniej niż sześćdziesiąt minut w wolnym tempie. Wybrany styl pływania nie jest tak ważny, jak długość i dystans, który przepłyniesz.

Marsze i spacery

Chodzenie jest niezwykle korzystne dla organizmu i oferuje wiele korzyści, takich jak poprawa ogólnego stanu zdrowia serca, zwiększenie poziomu energii i ochrona przed chorobami układu odpornościowego. Dla astmatyków zarówno spacery, jak i marsze to dobre ćwiczenia, niezależnie od ich długości. Ponieważ możemy chodzić w wolnym tempie, bez potrzeby szybkiego oddychania, jest mało prawdopodobne, aby spacery wywołały objawy astmy. Kiedy jednak musisz szybciej oddychać, aby uzyskać tlen, Twój nos nie jest w stanie go filtrować, więc wpuszczasz chłodniejsze, bardziej suche powietrze. Dlatego astmatycy powinni unikać spacerów i wędrówek w zimnym klimacie, ponieważ chłodne powietrze może powodować szybką utratę ciepła i wody z wyściółki dróg oddechowych. Powoduje to zwężenie dróg oddechowych, utrudniając dopływ tlenu do płuc i ograniczając przepływ krwi, powodując duszność i trudności w oddychaniu. Z tego powodu podczas spacerów na zewnątrz, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, zalecane jest noszenie przy sobie inhalatora.

Joga a astma – czy to dobry pomysł?

Joga jest bezpiecznym ćwiczeniem, które może pomóc w astmie, ponieważ uczy optymalizacji oddechu i obejmuje powolne wdechy i ruchy o niewielkim natężeniu. Zalecamy tzw. gorącą jogę, ponieważ polega na oddychaniu ciepłym, wilgotnym powietrzem. Ale nawet joga w nieogrzewanym pomieszczeniu jest świetnym ćwiczeniem dla osób z astmą. Joga może poprawić jakość życia osób cierpiących na astmę – ich płuca i komfort.

Sporty wymagające krótkich zrywów energii

Zalecane są również sporty, które nie wymagają więcej niż pięciu do ośmiu minut nieprzerwanego wysiłku, takie jak:

  • tenis ziemny
  • gimnastyka
  • golf
  • sztuki walki
  • szermierka
  • podnoszenie ciężarów
  • lekkoatletyka (w szczególności sprint na krótkim lub średnim dystansie i bieg przez płotki)

Sportowcy wytrzymałościowi, tacy jak biegacze długodystansowi, mają wyższy wskaźnik posiadania astmy w porównaniu do sportowców takich jak sprinterzy na krótkich dystansach. Jest to prawdopodobnie spowodowane długotrwałym narażeniem na stresory środowiskowe. Kiedy ćwiczysz w krótkich, małych seriach, unikasz długich ekspozycji, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia czynników wyzwalających astmę.

Astma – jak o nią dbać podczas ćwiczeń?

Aby zachować bezpieczeństwo, przestrzegaj następujących środków ostrożności podczas ćwiczeń z astmą:

  • unikaj zimna: podczas ćwiczeń unikaj wdychania chłodnego, suchego powietrza, które może zwężać drogi oddechowe i wywoływać astmę. Ale jeśli musisz być w zimnym otoczeniu, powinieneś dostosować swój oddech. Nos ogrzewa, filtruje i nawilża powietrze dostające się do dróg oddechowych, więc upewnij się, że podczas ćwiczeń oddychasz przez nos i wydychasz ustami.
  • rozgrzewka przed treningiem: rozciąganie i wykonywanie ćwiczeń rozgrzewających przed treningiem może również pomóc w dostosowaniu się dróg oddechowych. Rozgrzewka jest ważna, aby zapobiec objawom astmy wywołanym wysiłkiem fizycznym.
  • Użyj inhalatora: warto wziąć dwa wdechy z inhalatora co najmniej 5 do 15 minut przed rozpoczęciem aktywności fizycznej. Pomoże to otworzyć drogi oddechowe. Jeśli podczas ćwiczeń wystąpi atak astmy, który może obejmować duszność lub trudności w oddychaniu, możesz znowu wziąć jedną dawkę, aby otworzyć drogi oddechowe.

To, że masz astmę, nie oznacza, że nie możesz ćwiczyć. W rzeczywistości regularne ćwiczenia fizyczne mogą korzystnie wpływać na astmę. Ćwiczenia aerobowe mogą nawet poprawić kontrolę astmy i czynność płuc. Istnieją jednak pewne rodzaje ćwiczeń, które są lepsze niż inne dla osób z astmą — szczególnie ćwiczenia wymagające niewielkiego wysiłku i niewymagające przebywania na zewnątrz w zimnym powietrzu.

Poprzedni

Chcesz mieć lepsze wyniki podczas biegania? Postaw na trening siłowy!

3 nawyki, które przyspieszą Twój metabolizm i 3, które są mitem

Następny

Dodaj komentarz