Najmodniejsze sporty na wiosnę

Tagi , , , , ,

Kiedy topnieją śniegi a temperatura podnosi się do kilkunastu stopni nadchodzi pora na przeniesienie aktywności fizycznej z zamkniętych pomieszczeń hal czy siłowni w plener. Naturalne przeszkody, ciągła zmiana warunków, a przede wszystkim możliwość wybierania form rodzinnych, sprawiają, że aktywność daje o wiele więcej przyjemności. Zaletą sportów terenowych jest też ich większa dostępność, ponieważ jazdę na rowerze lub nordic walking, a nawet górskie wędrówki można uprawiać z osobami, które na siłowni nie dają sobie razy.

Sporty najczęściej wybierane na wiosnę:

  • Nordic walking – pochodząca z Finlandii forma aktywności fizycznej, której zalążkiem były letnie ćwiczenia treningowe narciarzy. Dzięki wszechstronności rozwojowej, a przede wszystkim uniwersalności tego sportu nordic walking przyjął się nie tylko, jako forma treningu, ale również rodzaj aktywności o charakterze rekreacyjnym. Zaletą jest to, że z uwagi na małe obciążenia może być uprawiany zarówno przez dzieci, jak i osoby starsze, nawet z wieloma różnymi dysfunkcjami. Możliwość dostosowywania tempa marszu do własnych możliwości gwarantuje bezpieczeństwo każdemu.
  • Jazda na rowerze – uważana za najbardziej wszechstronny rodzaj aktywności, rozwijający najwięcej grup mięśni, sport ogólnorozwojowy. Można ją uprawiać w każdym wieku, od wczesnego dzieciństwa po starość. Ważne jest dostosowanie tempa jazdy i pokonywanych codziennie odcinków do wieku i własnych możliwości. Równie dobre efekty osiąga się podczas górskiej jazdy w trudnym terenie, jak i na wycieczce rodzinnej za miasto.
  • Trekking i wędrówki górskie – nie muszą być kojarzone ze wspinaczkami alpejskimi, bowiem z powodzeniem można wędrować po polskich Bieszczadach. Spacer w pagórkowatym terenie poprawia kondycję, zmusza do głębszego oddechu i wzmacnia mięśnie oraz serce. Osoby wytrenowane mogą się pokusić o uprawianie trekkingu, czyli wędrowanie w trudnym terenie górskim. Różnorodność polskich gór umożliwia dostosowanie terenu do możliwości organizmu. Górskie wycieczki są niestety przeciwwskazaniem dla osób z problemami oddechowymi i ciśnieniem krwi.
  • Bieganie – sport tak stary jak ludzkość, znany jeszcze ze starożytności, jako jedna z ważniejszych dyscyplin olimpijskich. Jego zaletą jest możliwość uprawiania w każdym terenie. Biegać można po osiedlu, w lesie, na drodze polnej, w terenie pagórkowatym stopniując tym samym poziom trudności. Bieganie jest też najefektywniejszą formą trenowania, wzmacniającą mięśnie, stawy, ścięgna, serce, odstresowuje i zarazem jest najmniej absorbujące.
  • Rolki – przeznaczone zarówno dla tych, którzy kochają jazdę na łyżwach, jak i dla amatorów wiosenno-letnich treningów na butach z kółkami. Najlepsza dla odchudzania jest tzw. jazda fitness, czyli spokojna przejażdżka po parkowych alejkach. Jest to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Podczas godzinnej jazdy można spalić od 300 do 800 kalorii.
Poprzedni

10 najlepszych ćwiczeń dla leniwych

Czy zumba pomaga w odchudzaniu?

Następny

Dodaj komentarz