Pływaj i rozwijaj swoje mięśnie!

Tagi , , , , ,

Dbając o własny wygląd i kondycję fizyczną dyscyplina sportu, jaką jest pływanie okazuje się idealnym rozwiązaniem. Spokojnie i z czystym sumieniem możemy zamienić czas spędzony na siłowni, na ten spędzony w wodzie. Pamiętajmy o tym, że pływając sprawiamy, że pracuje całe nasze ciało, a nie pojedyncze partie mięśni. Zobacz, jakie korzyści niesie ze sobą pływanie.

Najważniejsza jest technika

Pływając szczególny nacisk należy położyć na prawidłową, rytmiczną prace rąk i nóg. Wbrew błędnemu mniemaniu szybkość wcale nie jest najważniejsza, a szybsze pokonywanie basenowego dystansu wcale nie sprawi, że szybciej stracimy zbędne kilogramy. W zależności od stylu, na jaki się zdecydujemy pracują różne mięśnie naszego ciała.

Przy pływaniu żabką największej pracy ulegają mięśnie nóg, które charakterystycznie do tego właśnie stylu pracują szybciej niż górne partie ciała. Nie oznacza to jednak, że nasze barki i ramiona nie ulegają, żadnej pracy. Wręcz przeciwnie, prawidłowy styl pływania pozwala nam na modelowanie całej sylwetki.

Styl pływacki zwany kraulem jest jednym z najbardziej popularnych i najszybszych sposobów pokonania basenowego dystansu. Wymaga od nas równowago pomiędzy wykonywanymi ruchami i regularnego oddechu podczas systematycznych wynurzeń głowy. W tym przypadku najbardziej pracują mięśnie nóg, ramion i barków, co pozwala wyrzeźbić nam idealną sylwetkę.

Tak zwany styl grzbietowy jest jednym z najłatwiejszych i najwygodniejszych stylów pływackich, głównie dzięki temu, że nie wymaga od nas zanurzania wody, gdyż przez cały czas pozostaje ona n powierzchni umożliwiając swobodne oddychanie. Aby odpowiednio technicznie unosić się na wodzie, każdy pływak musi osiągnąć odpowiedni balans swojego ciała, czyli nie pozwolić na to, żeby nasze biodra znajdowały się niżej od reszty tułowia, a stopy wchodziły zbyt głęboko pod taflę wody. W tym stylu pływania największej pracy poddane są mięśnie znajdujące się wzdłuż kręgosłupa, dzięki czemu możemy go odpowiednio wzmocnić. Pracują również partie piersiowe, ramion i karku.

Delfin jest jednym z trudniejszych do opanowania technik pływania. Wymaga on od nas idealnej kondycji zarówno rąk, jak i nóg, oraz odpowiedniego kontrolowania oddechu. Bardzo ważny jest również tak zwany falisty ruch całego ciała. Kiedy już opanujemy ten styl możemy być pewni, że pracują nasze mięśnie barków oraz tak zwany mięsień prosty brzucha.

Jak bezpiecznie korzystać z basenu?

Pływając każdy z nas ma bezpośredni kontakt z wodą która czasami nie grzeszy zbyt wysoką temperaturą. Z tego też powodu niezwykle ważna jest rozgrzewka, która poprzedzać ma zanurkowanie w basenie. Odpowiednie rozciągnięcie wszystkich partii ciała pozwoli nam uniknąć kontuzji, a chłodny natrysk zapobiegnie skurczom.

Poprzedni

Kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone

Plusy i minusy wegetarianizmu

Następny

Dodaj komentarz