Najlepsze ćwiczenia dla kobiet w ciąży

9 sierpnia 2021 Tagi , , , , ,

Ciąża to czas wyjątkowy dla każdej kobiety. Świadomość tego, że nosi w sobie drugie życie jest niesamowita. Czas ten wymaga od nas szczególnej troski o siebie i o nienarodzone jeszcze dziecko. Wbrew powszechnemu błędnemu przekonaniu nie należy unikać aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie istnieją specjalne ćwiczenia, przystosowane specjalnie dla kobiet przy nadziei, które bezpośrednio przekładają się na zwiększenie świadomości własnego ciała.

Pamiętajmy, że kobieta w ciąży nie powinna się przemęczać, ani zbytnio forsować, dlatego ćwiczenia przygotowane specjalne dla nich mają za zadnie głównie relaksować i przygotowywać do porodu. Bardzo ważne jest więc, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować się z osobą kompetentną, żeby nieświadomie nie wyrządzić krzywdy sobie i nienarodzonemu dziecku.

Joga

Joga jest jedną z najlepszych form ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Trening składa się jednak z uproszczonych form różnych asan, które nie stanowią ryzyka dla ciąży, a wręcz przeciwnie sprawiają, że przyszła mama poczuje się o wiele lepiej. Joga przede wszystkim przygotowuje nasz kręgosłup do znoszenia przyszłego ciężaru związanego z coraz większym ciążowym brzuszkiem. Co więcej minimalizuje odczuwalne często przez kobiety w ciąży odczucia bólu w obrębie krzyża. Odpowiednie ćwiczenia pomagają też w odpowiednim funkcjonowaniu układu krążenia, co pomaga w pozbyciu się, lub zapobiegnięciu powstawania dość popularnych żylaków, czy opuchliźnie nóg.

Fitness

Odpowiednie, przystosowane dla kobiet ciężarnych zajęcia fitness cieszą się ostatnimi czasy coraz większą popularnością. Praktycznie wszystkie, profesjonalne kluby mają w swojej ofercie tego typu zajęcia. Uczęszczające na nie kobiety chwalą sobie trening, gdyż pozwalają one wzmocnić nasze ciało i przygotować je do nadchodzącego porodu. Istnieją różne formy takich zajęć, kobiety mogą wybierać pomiędzy pilatesem ćwiczeniami z piłką, czy w wodzie. W zależności od własnych preferencji na pewno każda znajdzie coś dla siebie.

 Ciaza 1
Ciaza 1

Coraz częściej przyszłe mamy decydują się na zajęcia typu aqua fitness. Ćwiczenia w wodzie okazują się jedną z najbezpieczniejszych i najzdrowszych form ruchu. Bardzo ważne, że ćwiczenia te nie obciążają kręgosłupa oraz stawów rąk i nóg. Co więcej zajęcia te zapewniają większą intymność, uspokajają i relaksują.

Zobacz także: jak dbać o sylwetkę w ciąży

Siłownia

Siłownia nie jest najlepszym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży, jednak nie ma jakichś szczególnych przeciwwskazań uczęszczania na nią dla kobiet, które już wcześniej uczęszczały na tego typu zajęcia. Odpowiednia modyfikacja ćwiczeń i zmniejszenie ich intensywności nie zaszkodzi ani przyszłej mamie, a tym bardziej dziecku. Nie zaleca się natomiast rozpoczynania swojej przygody z siłownią podczas trwania ciąży.

Jak widać ćwiczenia podczas ciąży są jak najbardziej wskazane, oczywiście jeżeli ciąża przebiega prawidłowo. Niezależnie od tego na jaką ich formę się zdecydujemy zawsze powinnyśmy wcześniej skonsultować to z naszym lekarzem prowadzącym.

Poprzedni

Jak szybko ujędrnić uda i pośladki?

Jak wzmocnić stawy?

Następny

Dodaj komentarz